06 Dhjetor 2022

Kusari premton heqjen e akcizes për pijet joaloolike

Prishtinë, 17 qershor - Sot, Zv. Kryeministrja/ ministrja e Tregtisë dhe Industrisë Mimoza Kusari-Lila, u takua me përfaqësues të Shoqatës së Prodhuesve të Pijeve Alkoolike dhe Joalkoolike.

Gjatë këtij takimi përfaqësuesit e kësaj shoqate shprehën thellë shqetësimet për akcizën, që po aplikohet në pijet joalkoolike, pasi Kosova është vendi i vetëm në rajon që aplikon një taksë të tillë.

Ministrja Kusari Lila, u premtoi që do t’i dal në ndihmë prodhuesve vendor pasi është një target i qeverisë së Kosovës. Dhe se çështja e akcizës do të rishqyrtohet në shtator, ku do të ketë takime të vazhdushme me grupet e interesit rreth çeshtjeve të ndryshme, ku njëra ndër to, do të jetë edhe kjo pikë.

‘Do të punoj që ti zvogëloj barrierat për këta prodhues, si dhe do të ketë debate me grupe të interesit për reformën e re fiskale, ku do të ftohen dhe do të kerkohen informacione prej këtyre prodhuesve për t’i shfaqur planet e dyanshme për një zgjidhje sa më të përshtatshme.’

Ministrja poashtu kërkoi nga prodhuesit që të rrinë afër konsumatorëve me kualitet dhe mundësi furrnizimi. ‘Duhet kohë dhe bashkëpunim nga ana e prodhuesve për të ngritur vetëdijen e konsumatorit për prodhime vendore pasi ata janë mësuar të konsumojnë prodhime të importuara.’

Ministrja e MTI-së gjithashtu gjatë ditës u takua me shoqatën e Artarëve dhe Argjendarëve të Kosovës, ku ndër të tjera u bisedua për rëndësinë e legjislacionit për këtë sektor. Ministja Kusari Lila shprehu mirëkuptimin dhe theksoi që ky është problem jo vetëm për Ministrinë e Tregëtisë, por edhe sektore të tjera të ekonomisë.

Ministrja po ashtu ceku që procedurat do të thjeshtohen në mënyrë që tregu të funksionojë dhe tha se do të caktojë një periudhë kohore apo një lloj tryeze, ku do të bisedohen rreth këtij problemi.

Përfaqësuesit e shoqatës së Artarëve dhe Argjendarëve të Kosovës paraqitën para ministres edhe çështjen e pagesës së doganës për arin, si dhe rëndësinë shëndërrimin e tij në valutë.

Këto takime janë bërë në kuadër të krijimit të një raporti sa më të afërt mes institucioneve dhe shoqatave, si dhe mundësisë për të gjetur zgjidhje probemeve që i mundon prodhuesit vendorë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 6 dhjetor 2022

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, pret në takim Përfaqësuesin e Posaçëm të Bashkimit Evropian për Dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajčák. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Agjencia e Statistikave të Kosovës mban nesër takim konsultativ me Kryetar dhe përfaqësues të Komunave në Kosovë. (Hotel International Prishtina në Veternik, ora 9:30)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 9:30)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi dhe Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizojnë tryezën e rrumbullakët për reformën në Administratën Publike. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin për Anti Dopingun. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 10:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale takohet me Elvana Shala, ambasadore e vullnetit të mirë në Komisionin ndërkombëtar për të drejtat e njeriut ku do të diskutohet organizimi i kongresit botëror për personat me aftësi të kufizuara. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal shqyrton në parim i Projektligjin për zhvillimin rajonal të balancuar. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)   

- Qendra Kosovare për Zhvillim dhe Avokim mban konferencën për media në lansimin e fushatës “E Drejta për Ajër të Pastër - vrasësi i padukshëm NO2 -”. (Restorant “Rings” tek Sheshi ‘Nënë Tereza”, ora 11:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale organizon tryezën e rrumbullakët lidhur me punën, të arriturat dhe sfidat e Qendrave për Punë Sociale’’. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Komuna e Prishtinës inauguron veprën e artit në hapësira publike “Never Say Never” të artistit të mirënjohur bashkëkohor Alban Muja, e që po realizohet me mbështetje të Komunës së Prishtinës dhe MB Office. (Parku “Adem Demaçi”, ora 12:00)

- Zëvendëskryeministrit Besnik Bislimi raporton para Komisionit për Punë të Jashtme dhe Diasporë lidhur me dialogun dhe planin franko-gjerman. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 13:00)

 - Organizata jofitimprurëse Code organizon takimin lançues “Ora e Kodit” e cila është hyrje 1 orëshe në shkenca kompjuterike e krijuar për të shpjeguar “kodimin”. (Shkolla “Xhemail Mustafa” në Prishtinë, ora 13:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi organizon tryezë të rrumbullakët, mbi publikimin e Raporteve: ‘‘Transparenca e Qeverisë’’ dhe ‘‘Transparenca në Ndërmarrjet Publike’’. (Hotel Sirius, ora 13:00)
 
- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim shqyrton Projektligjin për Vlerësimin e ndikimit në mjedis, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)