02 Shkurt 2023

Kusari-Lila prezantoi reformat e MTI-se para komisnionit për ekonomi

Prishtinë, 23 maj - Ministrja e Tregtisë dhe Industrisë Mimoza Kusari Lila, sot priti në një takim pune Komisionin Parlamentarë për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti dhe Industri.

Me këtë takim u synua njohja e anëtarëve të komisionit me politikat dhe aktivitetet e ministrisë, sfidat dhe problemet me të cilat ballafaqohet MTI.

Fillimisht ministrja Kusari Lila prezantoi reformat që ka nisur në kuadër të ministrisë si dhe aktivitetet e ditëve të fundit duke përfshirë takimet e fundit në Bruksel dhe Berlin.

Temat të cilat u diskutuan, ndër të tjera ishin; marrëveshja e CEFTA-s, segmenti i dhënies së licencave, Agjencia për promovimin e investimeve, legjislacioni i nevojshëm për punën e MTI-së etj.

Gjithashtu u diskutua edhe lidhur me planet e qeverisë për adaptimin e reformave fiskale, që do të lehtësonin punën e bizneseve kosovare e posaçërisht atyre prodhuese.

Ministrja gjithashtu vuri theks se është duke u punuar në drejtim të asaj që kompanitë që kanë kapacitete prodhuese t’i shtyhet afati i pagimit të TVSh-së, deri në dalje të plotë  të produkteve në treg.

Nga ana tjetër anëtarët e Komisionit parlamentar premtuan bashkëpunimin e tyre lidhur me të gjitha çeshtjet që kanë të bëjnë me legjislacionin dhe punën e këtij komisioni.

Kalendari

Ngjarjet e datës 2 shkurt 2023

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton draft-planin e punës për sesionin pranveror 2023. (Ndërtesa e Kuvendit, N303, ora 9:00)

Paneli i Gjykatës së Apelit bën shpalljen e aktgjykimit të apelit në çështjen Hysni Gucati dhe Nasim Haradinaj. (Hagë, ora 9:30)  

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës (KGjK) mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 10:00)  

- Kuvendi i Kosovës mban seancë plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)  

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shënon Ditën Globale të Zgjedhjeve me temën “Pjesëmarrja në zgjedhje në Republikën e Kosovës dhe roli i institucioneve”. (Hotel Sirius, ora 10:00)  

-Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, viziton Komunën e Ferizajt ku do të takohet me kryetarin Agim Aliu. (Ferizj, ora 10:30)

- Zëvendëskryeministrja e Republikës së Kosovës, Emilija Redžepi organizon tryezë të rrumbullakët me rastin e regjistrimit të ardhshëm të popullsisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:00)