03 Shkurt 2023

Kriza, Greqia nis privatizime masive

Athinë, 4 qershor - Greqia fillon një valë privatizimesh në përpjekje për të shpëtuar ekonominë në krizë. Planet për shitjen e aksioneve shtetërore në hekurudhën publike, kompanitë e shpërndarjes së ujit dhe shërbimin postar, por dhe prona të paluajtshme  në përpjekje për të rimëkëmbur financat publike.

Në një konferencë për shtyp përkrah ministrit të Transportit, Ambjentit e Kulturës, ministri i Financave Jorgo  Papakostantinu deklaroi: \"Është një ftesë, i bëjmë thirrje sektorit publik, investitorëve në Greqi e jashtë të marrin pjesë në këtë përpjekje për zhvillimin e aseteve shtetërore nga të cilat do të përfitojnë të gjithë qytetarët\".

Autoritetet kanë nxjerrë për shitje biznese të cilat hasin vështirësi, ndërsa mbeten ende në prionësi shtetërore asetet më lukrative. Analistët ndonëse vlerësojnë iniciativën thonë se shitja e aksioneve shtetërore do të jetë e vështirë e do të sjellë pak përfitime për të mbushur borxhin grek prej 310 miliardë eurosh.

Në listën e publikuar nga Papakostantinu rreshtohen 49% e aksioneve të kompanisë hekurudhore helenike OSE që ka shënuar humbje edhe këtë vit, 39% e postës helenike, 23 % e kompanisë ujore të Selanikut e 10 % të kompanisë së Athinës, YDAP.

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 shkurt 2023  - Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 9:00)

- Kuvendi Komunal i Gjilanit mban seancë të jashtëzakonshme, ku në rend dite do të jetë falja e tatimit në pronë në vlerën deri 100 euro për të gjithë tatimpaguesit e kësaj komune, për vitin 2023. (Salla e Kuvendit Komunal të Gjilanit, ora 10:00)

- Sindikata e Sektorit Privat të Kosovës mban konferencë për shtyp lidhur me gjendjen e punëtorëve teknik të Sektorit Privat te Kosovës dhe dialogu me qeverinë dhe institucionet tjera të Kosovës. (Zyrët e Sindikatës, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës Dega në Prizren, mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit mbi ndarjet buxhetore, si dhe shqyrton listën e kandidatëve për plotësimin e një pozite për anëtar joekzekuiv të Bordit të Bankës Qendrore të Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 13:30)

- Prezantohet puna e kryer rreth vajzave dhe grave me aftësi të kufizuara të cilat kanë folur hapur për historitë e tyre të, abuzimeve seksuale, dhunës fizike, dhunës psikike, keqtrajtimeve, ofendimeve dhe diskriminimeve. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:30)