02 Shkurt 2023

Kompania sllovene “Fruktal” në shitje

Lubljanë, 19 mars - Kompania sllovene “Pivorna Lashko”, planifikon që ta shes “Fruktal”-in, bënë të ditur mediumet sllovene. “Fruktal”-i shitet për shkak të borxheve të mëdha të “Pivovarna Lashko”.

Përfaqësuesë të kompanisë sllovene kanë thënë së është planifikuar shitja e filialeve të “Fruktal”-it edhe në Maqedoni dhe në vendet tjera ku është i pranishëm ky vend.

Në Maqedoni “Fruktal” ka firmë të vetë (“Fruktal Mak SHA”) dhe pemishte prej 120 mijë metra katror në rrethinën e Shkupit.

Në Maqedoni “Fruktal” është i pranishëm nga viti 2000, kur e bleu shumicën e kompanisë “Konzeks”.

Në shitje do të jenë 93.7 për qind e aksioneve të “Fruktal”-it.

Mediumet sllovene shkruajnë se për blerjen e aksioneve interesim kanë shfaqur kompania italiane “San Benedeto” e cila ofron më pak se 40 milionë euro, ajo gjerman “Ekes granini”, austriake “Spric Rauh” dhe ajo çeke “Kofola”.

Kalendari

Ngjarjet e datës 2 shkurt 2023

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton draft-planin e punës për sesionin pranveror 2023. (Ndërtesa e Kuvendit, N303, ora 9:00)

Paneli i Gjykatës së Apelit bën shpalljen e aktgjykimit të apelit në çështjen Hysni Gucati dhe Nasim Haradinaj. (Hagë, ora 9:30)  

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës (KGjK) mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 10:00)  

- Kuvendi i Kosovës mban seancë plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)  

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shënon Ditën Globale të Zgjedhjeve me temën “Pjesëmarrja në zgjedhje në Republikën e Kosovës dhe roli i institucioneve”. (Hotel Sirius, ora 10:00)  

-Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, viziton Komunën e Ferizajt ku do të takohet me kryetarin Agim Aliu. (Ferizj, ora 10:30)

- Zëvendëskryeministrja e Republikës së Kosovës, Emilija Redžepi organizon tryezë të rrumbullakët me rastin e regjistrimit të ardhshëm të popullsisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:00)