05 Tetor 2022

Koha për reciprocitet ndaj Serbisë dhe Bosnjë Hercegovinës

Prishtinë, 15 maj - Ka ardhur koha që institucionet shtetërore të marrim vendim për Marrëveshjen e CEFTA-s, pasi Serbia dhe Bosnjë Hercegovina deri më tani nuk kanë shprehur gatishmëri t’i pranojnë vulat e Kosovës.

Ekspertët e ekonomisë janë shprehur se duhet që dy vendeve t’u jepet një afat ose në të kundërtën Kosova ta përdorë parimin e reciprocitetit.

Profesori i Ekonomisë në Universitetin e Prishtinës, Nagip Skënderi, i ka thënë gazetës se Qeveria e Kosovës në bashkëpunim me sekretariatin e CEFTA-s duhet të marrin veprime konkrete për problemin e CEFTA-s, pasi nga shpallja e pavarësisë, ekonomia e Kosovës nuk po përfiton asgjë.

“Kosova duhet të koordinohet me sekretariatin e CEFTA-s dhe të marrë veprime. Nuk duhet të ketë veprime vetëm në mënyrë individuale, por duhet të ketë koordinim me faktorët e tjerë, që do të mund ta zgjidhnin këtë problem”, ka vlerësuar ai.

Skënderi ka propozuar t’iu jepet një afat për 15 ditë deri një muaj Serbisë dhe Bosnjë Hercegovinës që ta pranojnë një zgjidhje për Kosovën, në të kundërtën Kosova s’ka më çfarë të presë, pasi nuk është duke përfituar nga CEFTA.

Edhe eksperti i Ekonomisë, Ibrahim Hoxha, është shprehur se duhet që sa më parë të merret një vendim politik për problemin e CEFTA-s, pasi Kosova s’ka kohë të presë, duke marrë parasysh se deri më tani ka humbur shumë.

“Kosova ka pritur mjaft. Dy shtetet që i kanë nxjerrë Kosovës deri më tani problem, Serbia dhe Bosnjë Hercegovina, ose ta pranojnë realitetin ose të përballen me reciprocitet”, ka theksuar ai.

Ministrja e Tregtisë dhe Industrisë, Mimoza Kusari-Lila, në kuadër të vizitës saj që po realizon në Bruksel, në të gjitha takimet që ka pasur atje, ka shprehur brengën e institucioneve për shpërfilljen e vulave të Kosovës nga dy shtetet e lartpërmendura.

Ajo u ka thënë zyrtarëve në Bruksel se pritet që në ditët në vazhdim të vendosen masa të ndërsjella tregtare me vendet që i kanë shpërfillur vulat e Kosovës.

Kalendari

Ngjarjet e datës 5 tetor 2022

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ratifikimin e Marrëveshjes së Financimit në mes të Republikës së Kosovës përfaqësuar nga Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve dhe Asociacionit Ndërkombëtar për Zhvillim për “Projektin e Reformës së Sistemit të Ndihmës Sociale në Kosovë”. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

- Shefi i futbollit në UEFA, Zvonimir Boban takohet me Ministrin e Kulturës, Rinisë dhe Sportit Hajrulla Çeku. (Ndërtesa e Ministrisë, ora 10:00)

- Avokati i Popullit organizon dëgjim publik përkitazi me hetimin e përgjithshëm për shëndetin riprodhues në Gjilan. (Salla e Kuvendit të Komunës së Gjilanit, ora 10:00)

- Shefi i futbollit në UEFA, Zvonimir Boban takohet me kryetarin e Komunës së Prishtinës Përparim Rama. (Ndërtesa e Komunës, ora 10:45)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve pret sekretaren e ambasadës së Malit të Zi, Fedisa Dacić ku edhe do të mbahet konferenca për media lidhur me Forumin Ekonomik Ndërkombëtar Ulqini. (Objekti i AKB-së, ora 11:00)

- Shefi i futbollit në UEFA, Zvonimir Boban takohet me Komitetin Ekzekutiv të Federatës së Futbollit të Kosovës. (Selia e FFK-së, ora 11:30)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton në parim Projektligjin për faljen e masave ndëshkimore të vendosura gjatë periudhës së Pandemisë COVID-19. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:30)

- Agjencia Kosovare e Privatizimit organizon ceremoninë e hapjes së ofertave të shitjeve të aseteve përmes likuidimit nr. SHAL 59. (Hotel Grand, ora 12:30)

- Zëvendëskryeministri i parë për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog, Besnik Bislimi raporton para Komisionit për Integrime Evropiane. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 13:00)

- Komuna e Gjilanit organizon mbledhje komemorative për të nderuar jetën dhe veprën e prof. dr. Shqiponja Isufit. (Salla e teatrit të qytetit të Gjilanit, ora 13:00)

-  Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procesin e vendimmarrjes në sektorin e energjisë për periudhën 2006-2022, në nivelin legjislativ, ekzekutiv, rregullator dhe në ndërmarrje publike bën zgjedhjen e eksperteve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 14:00)

- Shefi i futbollit në UEFA, Zvonimir Boban mban konferencë për media. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 15:00)

- Zhvillohet ndeshja Kosovë - Itali në kuadër të Kualifikimeve e Evropianit U17. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 16:00)