17 Janar 2022

Kinë, pas G20-ës, juani në nivelet më të larta

Pekin, 29 qershor - Kina vendosi kursin e këmbimit të juanit në nivelin më të lartë që prej disa vitesh. Vendimi u mor pas samitit të G20-s, ku Pekini u bë sërish objekt i presioneve ndërkombëtare për vlerësimin e monedhës së tij.

Banka Qendrore kineze vendosi të rrisë kursin e këmbimit nga 6,7890 në 6,7896 juan për një dollar.

Ky është niveli më i lartë i vlerësimit të juanit në raport me dollarin që prej reformës së sistemit kinez për sa i përket kursit të këmbimit në korrik 2005.

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 janar 2022

- Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e ligjeve që kanë të bëjnë me racionalizimin dhe vendosjen e vijave llogaridhënëse të Agjencive të Pavarura. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 10:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin pÑ‘r Agjencinë e Kosovës për Akreditim dhe Projektligjin pÑ‘r Arkivat Shtetërore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 10:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, pret në takim të Ngarkuarin me Punë në Ambasadën e Japonisë, Keisuke Yamanaka. (Kabineti i kryetarit, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton zbatimin e Rekomandimeve të Kuvendit lidhur me auditimin e performances të ndërmarrjes publike KOSTT. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 10, ora 11:00)
    
- Federata e Boksit e Kosovës shpallë më të mirët e vitit 2021. (Hotel Sirius, ora 12:00)