03 Shkurt 2023

Kinë, import-eksporti shënoi 1.4 trilionë dollarë në 5 muajt e parë

Pekin, 11 qershor - Në 5 muaj të parë të këtij viti, vëllimi i përgjithshëm i import-eksportit në Kinë arriti në 1.4 trilionë dollarë amerikanë, 27.4 për qind më shumë se një vit më parë. Krahas kësaj, deficiti tregtar arriti 22.97 miliardë dollarë, shifër kjo 35.1 për qind  më pak se në vitin 2010.

Në 5 muajt të parë, vëllimi total i tregtisë së Kinës me partnerët kryesorë, si BE, SHBA, ASEAN dhe Japoni, pati rritje me mbi 20 për qind  në krahasim me të njëjtën periudhën e vitit të shkuar.

Veçojmë, eksportin e makinerive nga i cili u arkëtuan mbi 400 miliardë dollarë. Ndërsa, importi i qymyrgurit dhe sojës pati ulje. Ndërkohë importi i automjeteve shënoi rritje me mbi 20 për qind.

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 shkurt 2023  - Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 9:00)

- Kuvendi Komunal i Gjilanit mban seancë të jashtëzakonshme, ku në rend dite do të jetë falja e tatimit në pronë në vlerën deri 100 euro për të gjithë tatimpaguesit e kësaj komune, për vitin 2023. (Salla e Kuvendit Komunal të Gjilanit, ora 10:00)

- Sindikata e Sektorit Privat të Kosovës mban konferencë për shtyp lidhur me gjendjen e punëtorëve teknik të Sektorit Privat te Kosovës dhe dialogu me qeverinë dhe institucionet tjera të Kosovës. (Zyrët e Sindikatës, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës Dega në Prizren, mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit mbi ndarjet buxhetore, si dhe shqyrton listën e kandidatëve për plotësimin e një pozite për anëtar joekzekuiv të Bordit të Bankës Qendrore të Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 13:30)

- Prezantohet puna e kryer rreth vajzave dhe grave me aftësi të kufizuara të cilat kanë folur hapur për historitë e tyre të, abuzimeve seksuale, dhunës fizike, dhunës psikike, keqtrajtimeve, ofendimeve dhe diskriminimeve. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:30)

- Parlamenti i Studentëve të Universitetit të Prishtinës organizon marsh kundër Asociacionit, dhe në shënim të 53-vjetorit të themelimit të UP-së. (Biblioteka Kombëtare, ora 16:00)