16 Gusht 2022

Kina zhvlerëson naftën në 91 dollar

Pekin, 27 dhjetor - Derivatet e Naftes u zhvlerësuan nga rritja e normës së interesit në Kinë, porse vijon të mbetet në nivelin më të lartë në 2 vitet e fundit pavarësisht shqetësimit për rënie të konsumit energjetik nga ekonomia e dytë në botë.

Nafta bruto në SHBA për shkurtin ra 0.3 dollar në 91.48 dollarë për fuçi.

Nafta Brent e Londrës u rrit 44 cent në 94.21 dollarë për fuçi. Rritja e normës së interesit nga banka qendrore në kinë ka rritur shqetësimet mbi masën e zvogëlimit të konsumit të naftës prej saj.  Kur kina rriti normën e interesit në mesin e tetorit nafta humbi 4% të vlerës.

Që nga ai moment çmimet e rifituan terrenin e humbur dhe janë rritur me 15% të ndikuara edhe nga i ftohti i madh në hemisferën veriore që ka rritur konsumin e naftës për ngrohje.  

Kalendari

Ngjarjet e datës 16 gusht 2022

- Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal organizon debatin publik për të prezantuar dhe diskutuar rreth draft Strategjisë Kombëtare dhe Planit të Veprimit për Menaxhimin dhe Kontrollin e Qenve me dhe pa Pronar 2022-2028. (Amfiteatri i Qeverisë në ish ndërtesen e Rilindjes, ora 9:00)

- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, do të takojë Presidentin e Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj. (Kuvendi i Kosovës, Salla N204, ora 9:00 - Mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Komuna e Rahovecit organizon degjim publik me biznese dhe grupe te interesit për buxhetin e vitit 2023 dhe Kornizës Afatmesme Buxhetore për vitet 2024-2025. (Salla e Kuvendit Komunal, ora 11:00)