19 Gusht 2022

Kina vendi më i madh i shitjes së automjeteve në botë

Pekin, 24 dhjetor - Në vitin 2009 Kina e tejkaloi SHBA-në dhe u bë vendi më i madh i shitjes së automjeteve në botë.

Gjatë vitit 2010 sasia e shitjes së automjeteve të Kinës është rritur në mënyrë të vazhdueshme.

Sipas parashikimit, sivjet, sasia e shitjes së automjeteve të Kinës do të thyejë rekordin më të lartë në historinë e SHBA-së.

Një ditë më parë, zv.sekretari i përgjithshëm i Shoqatës së Industrisë së Automjeve të Kinës Xiong Chuanlin parashikoi se në dhjetorin e këtij viti, sasia e shitjeve të automjeteve të Kinës parashikohet të jetë mbi 1.6 milion dhe sasia e përgjithshme vjetore do të arrijë në 18 milionë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 gusht 2022 - Kryetari i Komunës së Mitrovicës, Bedri Hamza nënshkruan marrëveshje bashkëpunimi me Shoqatën Bamirëse “Jetimat e Ballkanit” për ndërtimin e Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare në Mitrovicë. (Hotel Palace në Mitrovicë, ora 10:00)

= Mbahet ceremonia solemne e vënies se gurthemelit të ndërtesës së re të Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare “Dr.Nexhat Çuni” tek ish objekti i KRU “Mitrovica”. (Rruga “Bislim Bajgora” Mitrovicë, ora 12:00)