26 Shtator 2022

Kina përballet me presionin për të rritur monedhën e saj

Peking, 7 mars - Kina po përballet me presionin në rritje nga partnerët tregtar që të lehtësoj kontrollin e monedhës dhe po jep shenja se mund të rrisë vlerën e Yuan për të lehtësuar tensionet në ekonominë e saj të shpejtë në rritje.


Një Yuan i fortë mund të ndihmojë lideret e Kinës që të arrijnë qëllimin e tyre për ta bërë ekonominë  më të qëndrueshme përmes rritjes së fuqisë blerëse dhe zvogëlimit të varësisë nga eksportet dhe investimet.
Kjo mund të zvogëloj suficitin e tregtisë së paqëndrueshme politikisht në Kinë, duke bërë derdhjen e parave të huaja në ekonomi më të menaxhueshme.

Një ndryshim mund të ndihmojë edhe uljen e tensioneve me Shtetet e Bashkuara, Evropën dhe partnerët tjerë tregtar që ankohen se një yuan i nënvlerësuar ei bënë eksportet e Kinës shumë të lira dhe i lëndon konkurentët e huaj, duke i prolonguar krizat globale ekonomike.

Analistët thonë se Pekini mund të lejojë që yuan të rritet ndaj dollarit para mesit të këtij viti. Por ata thonë se çdo rritje do të jetë graduale dhe do të bëjë pak për të ulur deficitet tregtare të SHBA dhe Evropës dhe të krijojnë vende pune.

"Edhe nëse Kina fillon të vlerësojë, mundësia është se kjo do të ndodhë shumë ngadalë dhe gradualisht, pa një ndikim të menjëhershëm në tregti," tha Nikolla Consonery, një analist në Uashington për Grupin Euroazi , një firmë konsultuese.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 shtator 2022 - Nën përkujdesjen e Kryetarit të Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati do të mbahet mbledhje përkujtimore në 24 vjetorin e “Masakrës së Gollubovcit”. (Salla e mbledhjeve të KK të Malishevës, ora 10:00)

- Komiteti Olimpik i Kosovës në kuadër të Javës Evropiane të Sportit 2022, organizon konferencën “Forumi për Sportin”. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Agjencia për Informim dhe Privatësi, me rastin e Ditës Ndërkombëtare për Lirinë e Informimit, mban konferencë me Kryetarë të Komunave. (Hotel Emerald, ora 10:15)

- Këshilli i Prindërve i shkollës “Faik Konica” në Prishtinë do ta organizoj një protestë për të shprehur pakënaqësinë e prindërve dhe nxënësve ndaj mos fillimit të procesit mësimor. (Oborri i shkollës, ora 12:00)

- Në 24 vjetorin e “Masakrës së Gollubovcit” behë homazhe te varrezat e martirëve në Plloqicë. (Fshati Plloqicë, ora 12:00)

- Në Qendrën Mediale në Çagllavicë zhvillohet debati me temën “Jo do të thotë jo - dhuna seksuale dhe ngacmimi i grave”. (Qendra Mediale në Çagllavicë, ora 12:00)

- Mahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Repulikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 11:00)

- Në prag të ndeshjes Kosova - Qipro mbahet konferenca për media e Kombëtares së Kosovës. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 17:00)

- Zhvillohet stërvitja zyrtare e Kombëtares së Kosovës. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 17:30)

- Mbahet konferenca për media e Qipros. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 18:30)

- Zhvillohet sStërvitja zyrtare e Qipros. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 19:00)