02 Shkurt 2023

Kina nuk kontrollon kursin e këmbimit

Pekin, 29 maj - Departamenti i Thesarit i SHBA-së publikoi "Raportin e politikave ndërkombëtare ekonomike e të kursit të këmbimit" ku thuhet se partnerët kryesorë tregtarë të SHBA-së duke përfshirë Kinën nuk kontrollojnë kursin e këmbimit për të marrë epërsi të pabarabarta tregtare.

Në raport vihet në dukje se gjatë një viti të kaluar, kursi i këmbimit të Renminbi-së me dollarin vazhdonte të rivlerësohet dhe Kina nuk përputhet me definicionin e vendit që kontrollon kursin e këmbimit.

Qysh nga qershori i vitit të kaluar, Kina rifilloi reformën e sistemit të kursit të këmbimit të Renminbi-së dhe deri në fund të prillit të këtij viti, kursi i këmbimit të Renminbi-së me dollarin u rivlerësua 5.1%.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 2 shkurt 2023

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton draft-planin e punës për sesionin pranveror 2023. (Ndërtesa e Kuvendit, N303, ora 9:00)

Paneli i Gjykatës së Apelit bën shpalljen e aktgjykimit të apelit në çështjen Hysni Gucati dhe Nasim Haradinaj. (Hagë, ora 9:30)  

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës (KGjK) mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 10:00)  

- Kuvendi i Kosovës mban seancë plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)  

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shënon Ditën Globale të Zgjedhjeve me temën “Pjesëmarrja në zgjedhje në Republikën e Kosovës dhe roli i institucioneve”. (Hotel Sirius, ora 10:00)  

-Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, viziton Komunën e Ferizajt ku do të takohet me kryetarin Agim Aliu. (Ferizj, ora 10:30)

- Zëvendëskryeministrja e Republikës së Kosovës, Emilija Redžepi organizon tryezë të rrumbullakët me rastin e regjistrimit të ardhshëm të popullsisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:00)