27 Nëntor 2022

Kina mund të bëhet tregu i tretë botëror i argëtimit dhe medias

Pekin, 16 qershor - Rritja e konsiderueshme që ka pasur tregu kinez i argëtimit dhe medias, mund ta rendisë Kinën në vendin e tretë në botë.

Një raport i publikuar nga \"Price water house Coopers China\", tregon në fakt se me ritmin e tanishëm, Kina mund të kalojë edhe Gjermania, duke u renditur kështu vendin e tretë, si tregu më i madh i argëtimit dhe medias.

Vitin e kaluar, industria e argëtimit dhe medias në Kinë arriti në 8.55 miliardë dollarë, duke pësuar një rritje prej 14% në krahasimin me vitin e kaluar. Raporti parashikon se në vitin 2011, kjo industri do të arrijë në 9.6 miliardë dollarë, duke kaluar Gjermaninë dhe zënë vendin e tretë.

Raporti vë në dukje se vitin e kaluar, shpejtësia e rritjes së tregut të filmave në Kinë ishte 50%, më i shpejtë në Azi. Ndërkohë, Kina edhe është tregu i tretë i videolojërave. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 nëntor 2022

- Në shënim të 110-vjetorit të Pavarësisë Shqipërisë do të mbahet mbledhje e përbashkët e Kuvendit të Republikës së Kosovës dhe Kuvendit të Republikës së Shqipërisë. (Kuvendi i Shqipërisë në Tiranë, ora 10:00)

- Me rastin e Ditës së Forcës, Ministria e Mbrojtjes dhe Forca e Sigurisë së Kosovës organizojnë “Ditën e Hapur’’ në të cilën do të marrin pjesë edhe udhëheqësit më të lartë shtetërorë, si dhe përfaqësuesit ushtarakë e diplomatikë të vendeve partnere. (Kazerma “Adem Jashari”, ora 12:00)