19 Gusht 2022

Kina lehtëson importet

Pekin, 7 shtator - Kina kërkon të lehtësojë importet, si përgjigje ndaj kritikave të partnerëve ndërkombëtar lidhur me suficitin e lartë tregtar.

Lajmi bëhet i ditur nga agjencia e lajmeve ''Dow Jones'' e cila citon një zyrtar qeveritar.

''Pekini do të përmbushë rregullimin mbi importet, do të ulë shpenzimet dhe do të lehtësojë importet nga shoqëritë kineze'', deklaroi Chong Quan, zëvendës/përfaqësues i Kinës për tregtinë ndërkombëtare, gjatë një fjalimi me rastin e një forumi të biznesmenëve në Pekin. ''Kina do të promovojë importet në sektorin energjetik dhe teknologjik'', shtoi Chong.

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 gusht 2022 - Kryetari i Komunës së Mitrovicës, Bedri Hamza nënshkruan marrëveshje bashkëpunimi me Shoqatën Bamirëse “Jetimat e Ballkanit” për ndërtimin e Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare në Mitrovicë. (Hotel Palace në Mitrovicë, ora 10:00)

= Mbahet ceremonia solemne e vënies se gurthemelit të ndërtesës së re të Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare “Dr.Nexhat Çuni” tek ish objekti i KRU “Mitrovica”. (Rruga “Bislim Bajgora” Mitrovicë, ora 12:00)