02 Shkurt 2023

Kina dhe Rusia, bisedime për çmimin e naftës bruto

Pekin, 27 maj - Mosmarrëveshjet kino-ruse për çmimin e naftës bruto, pritet të diskutohen në takimin e VII-të për energjinë.

Vendosjen e kësaj teme në axhendën e diskutimeve, konfirmoi zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme të Kinës, Jiang Yu.

E pyetur nëse dallimet për çmimin e naftës bruto midis dy kompanive shtetërore kino-ruse, do të ndikojnë marrëdheniet midis dy vendeve, Jiang tha se pritet që mosmarrëveshjet të zgjidhen sipas interesave dhe bashkëpunimit reciprok midis dy vendve.

Për këtë çështje të dyja qeveritë, shtoi Jiang, do t\'i zgjidhin mosmarrëveshjet me shpirtin miqësor dhe nëpërmjet bisedimeve, në mënyrë të duhur. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 2 shkurt 2023

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton draft-planin e punës për sesionin pranveror 2023. (Ndërtesa e Kuvendit, N303, ora 9:00)

Paneli i Gjykatës së Apelit bën shpalljen e aktgjykimit të apelit në çështjen Hysni Gucati dhe Nasim Haradinaj. (Hagë, ora 9:30)  

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës (KGjK) mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 10:00)  

- Kuvendi i Kosovës mban seancë plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)  

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shënon Ditën Globale të Zgjedhjeve me temën “Pjesëmarrja në zgjedhje në Republikën e Kosovës dhe roli i institucioneve”. (Hotel Sirius, ora 10:00)  

-Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, viziton Komunën e Ferizajt ku do të takohet me kryetarin Agim Aliu. (Ferizj, ora 10:30)

- Zëvendëskryeministrja e Republikës së Kosovës, Emilija Redžepi organizon tryezë të rrumbullakët me rastin e regjistrimit të ardhshëm të popullsisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:00)