19 Gusht 2022

Kina, destinacioni më tërheqës në botë për investime

New York, 8 shtator - Sipas një raporti të publikuar më 6 shtator nga Organizata e Kombeve të Bashkuara për Tregti dhe Zhvillim, Kina është destinacioni i pari i investimeve për kompanitë ndërkombëtare.

Sipas raportit, ndër 15 destinacionet më tërheqëse të investimeve të huaja, pjesa dërrmuese janë vendet në zhvillim ose ekonomi në tranzicion, kurse Kina zë vendin e parë.

Në raport u vu në dukje se forcimi i besimit të kompanive shumëkombëshe për mjedisin e investimeve ndërkombëtare tregon ringjalljen e veprimtarisë ekonomike globale.

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 gusht 2022 - Kryetari i Komunës së Mitrovicës, Bedri Hamza nënshkruan marrëveshje bashkëpunimi me Shoqatën Bamirëse “Jetimat e Ballkanit” për ndërtimin e Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare në Mitrovicë. (Hotel Palace në Mitrovicë, ora 10:00)

= Mbahet ceremonia solemne e vënies se gurthemelit të ndërtesës së re të Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare “Dr.Nexhat Çuni” tek ish objekti i KRU “Mitrovica”. (Rruga “Bislim Bajgora” Mitrovicë, ora 12:00)