16 Gusht 2022

Japonia ndërhyn për të dobësuar jenin

Tokio, 16 shtator - Autoritetet japoneze kanë ndërhyrë në tregun financiar për të dobësuar jenin, monedhën vendase.

Së fundi jeni arriti vlerën më të lartë në 15 vitet e fundit përballë dollarit amerikan.

 

Jeni i fortë po dëmton eksportet japoneze duke penguar rimëkëmbjen ekonomike të vendit.

Kjo është ndërhyrja e parë në gjashtë vitet e fundit nga ana e autoriteteve japoneze në tregun financiar.

Kalendari

Ngjarjet e datës 16 gusht 2022

- Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal organizon debatin publik për të prezantuar dhe diskutuar rreth draft Strategjisë Kombëtare dhe Planit të Veprimit për Menaxhimin dhe Kontrollin e Qenve me dhe pa Pronar 2022-2028. (Amfiteatri i Qeverisë në ish ndërtesen e Rilindjes, ora 9:00)

- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, do të takojë Presidentin e Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj. (Kuvendi i Kosovës, Salla N204, ora 9:00 - Mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Komuna e Rahovecit organizon degjim publik me biznese dhe grupe te interesit për buxhetin e vitit 2023 dhe Kornizës Afatmesme Buxhetore për vitet 2024-2025. (Salla e Kuvendit Komunal, ora 11:00)