28 Tetor 2021

Izraeli dhe Emiratet Arabe nënshkruajnë marrëveshje për bashkëpunim tregtar

Jerusalem, 30 qershor - Ministri i Jashtëm izraelit, Yair Lapid dhe homologu i tij nga Emiratet e Bashkuara Arabe (EBA) sheik Abdullah bin Zayed Al Nahyan të martën vonë nënshkruan marrëveshje për bashkëpunimin ekonomik dhe tregtar midis dy vendeve, bëri të ditur televizioni izraelit KAN TV.

Kanali zyrtar izraelit KAN TV nuk zbuloi detajet e marrëveshjes.

Takimi, i pari i këtij lloji që u zhvillua publikisht, trajtoi "gjithçka që lidhet me bashkëpunimin në përballjen me kërcënimin bërthamor iranian", theksoi kanali.

Lapid dhe Al Nahyan po ashtu diskutuan përpjekjet për të zgjeruar rrethin e marrëveshjeve të normalizimit me Izraelin për të përfshirë më shumë vende arabe dhe islame dhe situatën në Rripin e Gazës.

Më herët, Lapid mbërriti në EBA për një vizitë zyrtare dy-ditore, e para e këtij lloji, dhe hapi ambasadën e vendit të tij në Abu Dhabi.

Grupi palestinez i rezistencës Hamas në një deklaratë të lëshuar nga zëdhënësi i saj në Gaza, Hazem Qassem, tha se hapja e ambasadës së Izraelit në EBA "pasqyron këmbënguljen e këtij të fundit për mëkatin kombëtar që bëri përmes normalizimit".

Të mërkurën, Lapid është planifikuar të përurojë konsullatën izraelite në Dubai.

Në shtator të vitit të kaluar, Izraeli, EBA dhe Bahreini nënshkruan marrëveshje normalizimi në Washington nën kujdesin e ish-presidentit të SHBA-së, Donald Trump.


Kalendari

Ngjarjet e datës 28 Tetor 2021

- Fillon administrimi i vaksinës kundër gripit sezonal. (Salla 1 Tetori nga ora 08:00 deri në ora 19:00)

- Kryeministri Albin Kurti, bashkë me Ministrin e Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, mbajnë konferencë për media, në lidhje me operacionalizimin e masës 2.1-Subvencionimi i Kredive Investive - dhe masës 2.4 - Mbështetje e eksportit- të Pakos së Ringjalljes Ekonomike. (Ndërtesa e Qeverisë (Salla P38), ora 10:00)

- Komisioni për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë diskuton rreth çështjeve vijuese nga fushëveprimi i Komisionit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiu Naim Tërnava do ta pres një delegacioni të lartë nga Mbretëria e Arabisë Saudite, i kryesuar nga Shkëlqesia e Tij, Dr. Abdul-Latif bin Abdul-Aziz Al Shejkh, Ministër i Çështjeve Fetare në Mbretërinë e Arabisë Saudite. (Selia e Kryesisë së BIK-ut, ora 10:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shpall rezultatet përfundimtare të raundit të parë të Zgjedhjeve për Kryetarë të Komunave. (Ndërtesa e KQZ-së, Kati 4, ora 10:00)

- Kolegji AAB organizon mbledhjen Komemorative me rastin e kalimit në amshim të Burbuqe Berisha. (Teatri AAB “Faruk Begolli” në Kolegjin AAB, ora 10:00)

- Komisioni Ad hoc për përzgjedhjen e kandidatëve për anëtar të Bordit të RTK-së shqyrton listën e kandidatëve të propozuar për anëtarë të Bordit të RTK-së. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Komuna e Prishtinës inauguro Qendren e re e të Moshuarve në lagjen Ulpianë. (Rr. Imzot Nikë Prelaj, E30, Ulpianë mbrapa pompës Exfis, ora 11:00)

- Punëtorët e Ferronikelit protestojnë para Qeverisë së Kosovës. (Objekti i Qeverisë, ora 11:30)

- Mbahen homazhet për të ndjerën Burbuqe Berisha. (Përpara Teatrit Kombëtar, ora 12:00)

- Kryeministri Kurti dhe Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve Hekuran Murati vizitojnë Administratën Tatimore të Kosovës. (ATK, kati I, ora 13:30)

- Hapet edicioni i 12 i Festivalit të Filmit të Shkurtër "Ballkani Përtej Kufijve. (Kino Armata)

 

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, njëherësh kandidat për kryetar të Prizrenit nga Lëvizja Vetëvendosje!, prof. dr. Mytaher Haskuka, do të mbajë konferencë për media. (Zyret e Lëvizjes në Prizren, ora 16:00)