06 Tetor 2022

Investitorët e bursës mendojnë si të veprojnë në të ardhmen

New York, 10 mars - Një vit pasi bursa filloi kthimin e saj nga 12 vitet e ngadalshme, investitorët po kërkojnë një zgjidhje tjetër që do të sjellë gjëra të mëdha në të ardhmen.

Investitorët po presin shenja që ekonomia të jetë e gatshme të krijoj numra të mëdhenj të qëndrueshëm dhe solid. 

Mundësitë më të mëdha janë që të rritet punësimi. Investitorët kanë nevojë të shohin një raport të Departamentit të Punës që thotë se punëdhënësit janë duke krijuar më shumë vende pune se sa po shkurtojnë.

Deri atë herë, analistët thonë se tregu ka mundësi të anashkalohet ose të ngritet, ashtu sic ka bërë gjatë disa viteve të kaluara. Tregtia e të martës i përshtatet kësaj. Dow u rrit deri në 50 poena, një rritje e lehtë krahasuar me rritjen e 12 muajve të kaluar. Mesatarja është 1.2 % deri më tani këtë vit. 

Tregu filloi të rritet që nga 10 marsi i kaluar pasi që Citigroup Inc., banka më e madhe që u godit shumë nga kriza e kredive dhe recesioni, tha se kishte shënuar kthim të mbarë. Shenjat se tregu vendor ka filluar të shënoj kthesë pozitive kanë rëndësi të madhe. 

Me kalimin e kohës, lajmet e tilla, të cilat arrijnë kulmin e shpresës, janë të mjaftueshme për investitorët. Me çmimet aq të larta të aksioneve tani, ata duan prova.

\"Shumë nga përfitimet që i kemi përjetuar deri më tani kanë qenë si parashikim i një progresi ekonomik që nuk ka ndodhur akoma,” theksoi Lawrence Creatura, menagjer i portfolios në Federated Clover Investment Advisors.

Përvec vendeve të punës, investitorët kanë nevojë të shohin më shumë progres në tregun e brendshëm. Tregtarët kanë qenë tolerant ndaj rënieve të fundit në shitjet e shtëpive, por nëse shifrat nuk rriten, tregu ka gjasa të vështirësohet.

Raportet mbi fitimet e tre-mujorit të parë që do të publikohen muajin e ardhshëm duhet të tregojnë rritjen e vazhdueshme të shitjes. Rezultatet e kompanive për tre muajt e fundit të vitit 2009 ishin më të mira se sa është pritur. Tani tregu dëshiron të dijë se kërkesat kanë filluar të rriten, duke filluar me konsumatorët.

Në shitjet e pasdites së hershme të së martes, Dow u rrit 53.20, ose 0.5 %, për 10,605.72.

Bursat e avancuara i tejkaluan ato që pësuan rënie prej përafërsisht 2 në 1 në New York Stock Exchange, ku vëllimi arriti në 463.2 milion aksione.

Investitorët do të bëjë  baste shumë më të vogla se para një viti derisa kërkojnë zgjidhje në lidhje me ekonominë. Ata gjithashtu do të mundohen të parashikojnë kur Rezerva Federale do të fillojë rritjen e normave të interesit nga nivele të ulëta të të dhënave të tanishme. Politikëbërësit kanë mbajtur normat e ulëta të kreditimit për të ndihmuar stimulimin e ekonomisë. Dhe FED kryetari Ben Bernanke ka parashikuar se normat do të qëndronë të njëjta për ca kohë.

Megjithatë, Fed përfundimisht do të duhet të rrisë kostot e huamarrjes për të  mbajtur inflacionin në kontroll. Frika e investitorëve është  se normat mund të rriten shumë shpejt dhe mund të  dëmtojnë përmirësimin.

Edhe nëse lajmet përmiresohen, ti mbash përfitimet e viteve të kaluara do të jetë vështir të. Përfitimet e mëdha janë pasuar nga humbjet në të kaluarën. Në vitin e parë të tregut të demave 1982-87, indeksi i S & P 500 u rrit  58 për qind. Por në vitin e dytë, indeksi ra në 14,4 për qind.

Kjo nuk do të thotë se kjo do të ndodhë tani. Në vitin 2003, indeksi i S&P 500 u rrit në 26.4 %. Pastaj në vitin 2004, arriti kulmin dhe pastaj shënoi rënie. Por rritja prej 10.7 % në fund të vitit ndihmoi në rritjen e aksioneve.

Kalendari

Ngjarjet e datës 6 tetor 2022

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit shqyrton raporti me amendamente për Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Procedurën Përmbarimore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 9:00)

- Byroja Kosovare e Sigurimit shënon 11 vjetorin e themelimit. (Hotel Venus, ora 9:00)

- Ministria e Punëve të Brendshme e Kosovës dhe UNDP Kosova do të organizojnë  fillimi e fushatës për ndërgjegjësimin e publikut  “Festo me zemër, jo me armë” që synon ngritjen e vetëdijes për rrezikun e posedimit dhe keqpërdorimit të armëve të vogla dhe të lehta. (Swiss Diamond Hotel, ora 10:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procesin e vendimmarrjes në sektorin e energjisë për periudhën 2006-2022, në nivelin legjislativ, ekzekutiv, rregullator dhe në ndërmarrje publike interviston anëtaret e bordit të KEK-ut, për periudhën 2006-2008. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Oda Amerikane po organizon tryezën e rrumbullakët me titullin "Ndërtimi i partneritetit për përmirësimin e kujdesit ndaj pacientëve në Kosovë", për të diskutuar lidhur me këtë temë dhe sfidat e tjera në fushën e kujdesit shëndetësor, me ekspertë eminentë nga Kroacia. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

-  Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e krizës energjetike nga Qeveria e Republikës së Kosovës interviston Jeton Mehmetin Kryesues i Bordit të Drejtorëve të KOSTT. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Avokati i Popullit organizon dëgjime publike përkitazi me hetimin e përgjithshëm për shëndetin riprodhues. (Salla e Kuvendit Komunal të Prishtinës, ora 10:00)

- Ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli do të mbajë konferencë për media me temë 'Masat për subvencionim të efiçiencës së energjisë për qytetarët'. (Ministria e Ekonomisë, salla e takimeve, ora 11:00)

- Këshilli i Pavarur Mbikëqyrës për shërbimin civil të Kosovës raporton para Komisionit për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal lidhur me punën 6 mujore të vitit 2022. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 12:00)

- Me rastin e vdekjes së ish komandantit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Deli Lekaj, Komuna e Deçanit organizon mbledhjen komemorative. (Salla e Kuvendit të Komunës, ora 12:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 13:30)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procesin e vendimmarrjes në sektorin e energjisë për periudhën 2006-2022, në nivelin legjislativ, ekzekutiv, rregullator dhe në ndërmarrje publike interviston anëtaret e bordit të KOSTT-it, për periudhën 2006-2008. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 14:00)