19 Gusht 2022

Inflacioni në Eurozonë është rritur në 2,3 për qind

Bruksel, 2 mars - Shkalla vjetore e inflacionit në 17 vende anëtare të Bashkimit Evropian (BE), anëtare të “Eurozonës”, në janar arrinte 2,3 për qind.

Krahasuar me dhjetorin e vitit 2010, inflacioni në janar është më i madh për 0,1 për qind, lajmëroi Shërbimi për statistikë i BE-së – Eurostat.

Burimi i njëjtë bën të ditur se në krahasim me muajin e njëjtë të vitit 2010, inflacioni është rritur për 0,9 për qind. Shkallë më të madhe të inflacionit në nivel vjetor në BE, në janar të këtij viti, prej shtatë për qind ka pasur Rumania. Në grupin e vendeve me inflacion të lartë gjenden edhe Estonia me 5,1 për qind dhe Greqia me 4,9 për qind.

Sipas Eurostatit, krahasuar me dhjetorin e vitit 2010, në janar inflacioni është rritur në 15, ndërsa është zvogëluar në 12 vende anëtare të BE-së.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 gusht 2022 - Kryetari i Komunës së Mitrovicës, Bedri Hamza nënshkruan marrëveshje bashkëpunimi me Shoqatën Bamirëse “Jetimat e Ballkanit” për ndërtimin e Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare në Mitrovicë. (Hotel Palace në Mitrovicë, ora 10:00)

= Mbahet ceremonia solemne e vënies se gurthemelit të ndërtesës së re të Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare “Dr.Nexhat Çuni” tek ish objekti i KRU “Mitrovica”. (Rruga “Bislim Bajgora” Mitrovicë, ora 12:00)