03 Shkurt 2023

Inflacioni në Britani të Madhe rritet me 9 për qind

Londër, 18 maj - Zyra për Statistikat Kombëtare (ONS) ka bërë të ditur se inflacioni vjetor i konsumatorit në Britani të Madhe u rrit me 9 për qind në prill, krahasuar me të njëjtin muaj të vitit të kaluar, duke shënuar rritjen më të madhe në 25 vjet.

"Indeksi i Çmimit të Konsumit (CPI) u rrit me 9 për qind në 12 muajt deri në prill 2022, nga 7 për qind në mars", thuhet në deklaratën e ONS-së.

"Kjo është norma më e lartë e inflacionit 12-mujor CPI në serinë e Statistikave Kombëtare, e cila filloi në janar 1997", shtohet më tej.

Pritshmëria e tregut për indeksin do të vinte në 9,1 për qind në prill.

Energjia pati një ndikim të rëndësishëm në arritjen e inflacionit në nivelin e lartë rekord.

Çmimet e energjisë u rritën me 46,5 për qind në prill, krahasuar me një rritje prej 8,3 për qind vitin e kaluar, sipas ONS-së.

Ndërsa tarifat e energjisë elektrike u rritën me 40,5 për qind muajin e kaluar, çmimi i gazit u rrit me 66,8 për qind, në bazë vjetore.

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 shkurt 2023  - Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 9:00)

- Kuvendi Komunal i Gjilanit mban seancë të jashtëzakonshme, ku në rend dite do të jetë falja e tatimit në pronë në vlerën deri 100 euro për të gjithë tatimpaguesit e kësaj komune, për vitin 2023. (Salla e Kuvendit Komunal të Gjilanit, ora 10:00)

- Sindikata e Sektorit Privat të Kosovës mban konferencë për shtyp lidhur me gjendjen e punëtorëve teknik të Sektorit Privat te Kosovës dhe dialogu me qeverinë dhe institucionet tjera të Kosovës. (Zyrët e Sindikatës, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës Dega në Prizren, mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit mbi ndarjet buxhetore, si dhe shqyrton listën e kandidatëve për plotësimin e një pozite për anëtar joekzekuiv të Bordit të Bankës Qendrore të Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 13:30)

- Prezantohet puna e kryer rreth vajzave dhe grave me aftësi të kufizuara të cilat kanë folur hapur për historitë e tyre të, abuzimeve seksuale, dhunës fizike, dhunës psikike, keqtrajtimeve, ofendimeve dhe diskriminimeve. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:30)