02 Shkurt 2023

Inflacioni i Kinës arriti në nivele rekord

Pekin, 11 gusht - Inflacioni i Kinës, ekonomisë së 2-të më të madhe në botë, arriti në nivele rekord.

Duke filluar nga muaji korrik, inflacioni vjetor në Kinë shënon 6,5 për qind.

Inflacioni në Republikën Popullore të Kinës, e cila është ekonomia e 2-të më e madhe në botë pas Shteteve të Bashkuara të Amerikës, theu rekordin e 3 viteve të fundit.

Instituti kinez i Statistikave bëri të ditur se Indeksi i Çmimit të Konsumatorit, i cili është edhe treguesi kryesor i inflacionit në Kinë, duke filluar nga korriku ka arritur nivelin 6,5% në bazë vjetore.

Shkaku primar i inflacionit, që në këtë vend kapi pikën më të lartë të 37 muajve të fundit, tregohet të jetë rritja e çmimeve të ushqimit.

Ekspertët theksojnë që Kina, nëse situata vijon të jetë e tillë, do të hasë në shumë vështirësi për të mos devijuar nga objektivi 2011 i inflacionit, i cili për këtë vit ishte përcaktuar si 4 për qind.

Kalendari

Ngjarjet e datës 2 shkurt 2023

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton draft-planin e punës për sesionin pranveror 2023. (Ndërtesa e Kuvendit, N303, ora 9:00)

Paneli i Gjykatës së Apelit bën shpalljen e aktgjykimit të apelit në çështjen Hysni Gucati dhe Nasim Haradinaj. (Hagë, ora 9:30)  

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës (KGjK) mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 10:00)  

- Kuvendi i Kosovës mban seancë plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)  

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shënon Ditën Globale të Zgjedhjeve me temën “Pjesëmarrja në zgjedhje në Republikën e Kosovës dhe roli i institucioneve”. (Hotel Sirius, ora 10:00)  

-Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, viziton Komunën e Ferizajt ku do të takohet me kryetarin Agim Aliu. (Ferizj, ora 10:30)

- Zëvendëskryeministrja e Republikës së Kosovës, Emilija Redžepi organizon tryezë të rrumbullakët me rastin e regjistrimit të ardhshëm të popullsisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:00)