05 Dhjetor 2022

“Inditeks” rriti fitimin për shkak të zgjerimit të veprimtarisë

Madrid, 18 qershor – Zinxhiri më i madh i shitoreve për veshje në suaza botërore, “Inditeksi” spanjoll publikoi se fitimi i tij në tremujorin e parë fiskal është rritur duke iu falënderuar vazhdimit të zgjerimit të veprimtarisë në tërë botën.

Pronari i kompanisë Zare, bën të ditur se fitimi neto në periudhën prej shkurtit deri në fund të prillit është rritur për 10 për qind në krahasim me periudhën e njëjtë të vitit të kaluar, në 332 milionë euro.

Në “Inditeks” bëjnë të ditur se në këtë tremujort kanë hapur 110 shitore në 29 vende të ndryshme, duke përfshirë në to edhe shitoren e parë të zinxhirit të hapur në Australi. Kështu, në fund të prillit kompania dispononte 5.154 shitore në tërë botën.

Me këtë rast theksohet se publicitet të madh u solli publikimi i fotografive nga kontesha e Kembrixhit, në fustan të Zares.

“Inditeks“ po ashtu paralajmëroi zgjerim edhe në punën e internetit dhe në tregun e Amerikës së Veriut. “Inditeks është një nga tregtitë më të llojllojshme me veshje, që i garanton stabilitet të madh. Këtë doemos duhet ta vendosni në kontekst të fakteve se tregu i tij amë, ai spanjoll, është shumë i dobët”, komentoi Majk Denis nga “MF Global”, kompani e cila merret me këshilla afariste.

Analistët theksojnë se kompanisë i shkonte për shtati edhe ajo që prodhon më shumë veshje në Spanjë dhe rajonin e Afrikës së veriut sesa konkurrenca, që do të thotë se nuk i është ekspozuar rritjes së shpenzimeve të punës në Azi.

“Për shkak të rritjes së pagave në Azi kompanitë mendojnë për shpërngulje të prodhimtarisë në reparte me shpenzime të njëjta gjegjësisht më të vogla të punës në Kinën qendrore apo në tregje tjera, ndërsa kjo nënkupton edhe shpenzime”, shton Denisi.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 5 dhjetor 2022 - Kryetari i Kryeqytetit, Përparim Rama, do të nënshkruajë marrëveshjen me partneritet publiko privat për ndërtimin e tri shkollave të reja dhe ofrimin e shërbimeve të mirëmbajtjes dhe operimit në Komunën e Prishtinës. (Ndërtesa e Vjetër e Komunës së Prishtinës, ora 9:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi, Grupi për Studime Juridike dhe Politike, Lëvizja Fol, Iniciativa për Progres, Çohu dhe Colombus organizojnë tryezë të rrumbullakët, ku do të diskutohet lidhur me “Reforma në Drejtësi”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procesin e vendimmarrjes në sektorin e energjisë për periudhën 2006-2022 interviston Njazi Thaçin, Luigj Imerin, Perparim Kabashin, Nagip Krasniqin, Faruk Hajrizin, Rrezarta Pllanën, Hysen Fazliun, Musa Misinin, Skender Hazirin, Ali Hamitin, Izet Rushitin dhe Krenar Bujupin. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu pret në takim Ndihmës Administratoren e USAID-it, Erin E. McKee. (Kabineti i Presidentes,ora 12:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit në bashkëpunim me UNICEF-it dhe UN Volunteers shënojnë Ditën Ndërkombëtare të Vullnetarizmit. (Kino Armata, sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 13:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi organizon tryezë të rrumbullakët, ku do të prezantohet raporti me titull “Parashkrimi i Korrupsionit”, i cili është rezultat i monitorimit sistematik që IKD i bënë sistemit Gjyqësor dhe atij Prokurorial të Republikës së Kosovës. (Hotel Sirius, ora 13:00)

- Këshilli Rinor Kosovar në bashkëpunim me Kuvendin e të Rinjëve të Ferizajt dhe Komunën e Ferizajt do të mbajë panelin e diskutimit dhe aktivitetin ‘Dita e Vullnetarizmit’ me qëllim të promovimit dhe diskutimit rreth punës vullnetare, nevojave të vullnetarëve dhe aktiviteti i tyre në këtë komunë. (Salla e Kuvendit Komunal në Ferizaj, ora 14:00)

- Lëvizja FOL në kuadër të  “Javës Kundër Korrupsion 2022” mban konferencë për media me ç’rast do të bëjë publikimin e raportit "Masat disiplinore kundër nëpunësit civil për korrupsion dhe shkelje etike". (Hotel Sirius, ora 15:15)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti pret në takim Ndihmës Administratoren e USAID-it, Erin E. McKee. (Zyra e Kryeministrit të Republikës së Kosovës, ora 15:45)