14 Gusht 2022

India importuesi më i madh i armëve

New Delhi, 15 mars - India u bë blerësi më i madh i armëve në botë, pasi e kaloi Kinën në vendin e parë, në listën e importuesve më të mëdhenj të armëve.

Gjatë periudhës prej vitit 2006 deri në vitin 2010, India ka blerë nëntë për qind të eksportit të përgjithshëm botëror të armëve. Kina ra në vendin e dytë me pjesëmarrje prej gjashtë për qind, por edhe me vazhdimin e ndërtimit të industrisë personale ushtarake.

Eksportues më i madh i armëve në botë janë SHBA-ja, prapa të cilës gjenden Rusia dhe Gjermania.

Buxheti vjetor për mbrojtje i Indisë arrin 32,5 miliardë dollarë dhe është më i madh për madje 40 për qind në krahasim me vitin 2009. Më shumë se 70 për qind e armëve indiane vjen nga importi kryesisht nga Rusia, thuajse katër të pestat.

Kalendari

Ngjarjet e datës 13 gusht 2022

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie. (Selia qendrore e LDK-së, ora 12:00)

- Nën përkujdesjen e kryetarit të Komunë së Gjilanit, Alban Hyseni do të bëhet rivarrimi i dëshmorit, Enver Pacolli nga varrezat civile në Hajvali në varrezat e dëshmorëve në Gjilan, për nder të ditëlindjes së tij. (Varrezat e dëshmorëve në Gjilan, ora 12:00)
 
- Mbahet dita e dytë e festivalit “Mal Fest” në Malishevë i cili synon të jetë tradicional dhe objektiv e ka rininë dhe mërgatën e Komunës së Malishevës. (Parku i qytetit në Malishevë, ora 19:00)

- - Në kuadër të Akademisë Verore ‘’Arbën Xhaferi" behët promovimi i librit "Teknologjia e Lajmit" e autort Zylyftar Bregu ku i pranishëm do të jetë edhe kryetari i Komunës së Vushtrrisë Ferit Idrizi poashtu Ambasadori i Shqipërisë, Qemal Minxhozi. (Kalaja e Vjetër e Vushtrrisë, ora 19:30)