11 Gusht 2022

Hyundai i40, nga prilli në shitje

Gjenevë, 10 mars - Hyundai, pasi që një kohë të gjatë e mbajti të fshehur, më në fund vendosi që të prezantojë fotografitë zyrtare të modelit të ri i40 i cili premierën do ta ketë në fillim të muajit mars në sallonin në Gjenevë.

Hyundai i40 së pari do të paraqitet në versionin karavan, shitja e të cilit fillon në muajin prill, derisa pas dy-tre muajsh në sallone do të duhet të arrijë edhe limuzina. Prodhuesi jug-korean pohon se i40 është makina më e gjerë në segmentin e D automobilave dhe paralajmëron luftë direkte me rivalët si VW Passat, Ford Mondeo, Toyota Avensis dhe Peugeot 508.

Më shumë të dhëna dhe çmimin do ta kuptojmë në Gjenevë, ndërsa për tani dihet se në Hyundai i40 do të vendosen gjenerata e re e motorëve me benzinë dhe me naftë. Paletën e atyre me benzinë do ta përbëjnë ai 1.6-litra (135 KF) dhe motori dylitërsh (177 KF), derisa në versionin me naftë do të jetë në dispozicion motori 1.7-litra CRDi me dy versione, 115 dhe 136 kuaj fuqi.

Të gjithë motorët janë të pajisur me ndërruesin manual me gjashtë shpejtësi, dhe si opsion ofrohet edhe ndërruesi automatik, po ashtu me gjashtë shpejtësi.

Kalendari

Ngjarjet e datës 12 gusht 2022

 - Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, bashkë me ministrin e Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, vizitojnë Doganën e Kosovës. (Drejtoria e Doganës, ora 8:30)

- Kuvendi nëpërmjet Grupit të Deputetëve të Rinj shënon Ditën Ndërkombëtare të Rinisë. (Salla plenare, ora 10:00)

- Komuna e Rahovecit organizon takimet B2B në kuadër të aktiviteteve të Muajit të Mërgimtarëve. (Restaurant Ura e Shenjtë, ora 10:00)

- Nisma e të Rinjve për të Drejtat e Njeriut – Kosovë ((YIHR KS) shënon Ditën Ndërkombëtare të Rinisë me një aksion rrugor me slloganin “Kur bohet mirë?!” (Sheshi “Nënë Tereza”, ora 12:00)

- Avokati i familjes Dehari, Tomë Gashi, mban konferencë për medie në lidhje me rastin e vdekjes së aktivistit të VV-së, Astrit Dehari. (Zyrat e Tomë Gashit, mbi Kino ABC, ora 12:00)

- Qendra për Këshillim, Shërbime Sociale dhe Hulumtime organizon Festivalin e Rinisë për nder të Ditës së Rinisë. (Lagjja Taukbashqe, ora 18:00)

- Në kuadër të Akademisë Verore ‘’Arbën Xhaferi"  mbahet panel diskutimi me deputetët e rinjë të Kuvendit të Kosovës lidhur me rolin dhe rëndesin e të rinjëve në politikë. (Akademia për Siguri Publike të Kosovës, ora 19:30)