03 Shkurt 2023

Hapet panairi i përgjithshëm ndërkombëtar Prishtina 2010

Prishtinë, 2 qershor - Oda Ekonomike e Kosovës sot organizon hapjen e Panairit të Përgjithshëm Ndërkombëtar Prishtina 2010.

Ne hapje të panairit është paralajmëruar pjesëmarrja e presidentit të Kosovës, Fatmir Sejdiu, kryeministri Hashim Thaçi dhe zyrtarëve të tjerë të lartë nga vendi.

Në këtë Panair, më të madhin që organizohet në Kosovë, prodhimet e veta do ti ekspozojnë afro 100 kompani.

Përveç kompanive vendore në Panair marrin pjesë edhe kompanitë nga Shqipëria, Maqedonia, Bosnja dhe Hercegovina, Kroacia, Sllovenia dhe Serbia si dhe përfaqësitë e kompanive nga vendet perëndimore.

Hapja solemne e Panairit do të behët në ora 11:00.

Sikurse edhe viteve të mëparshme edhe sivjet Panairi mbahet në Zonën Industriale në Fushë Kosovë, në Qendrën e numërimit te votave të KQZ-së, përball Hipermarketit Maksi.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 shkurt 2023  - Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 9:00)

- Kuvendi Komunal i Gjilanit mban seancë të jashtëzakonshme, ku në rend dite do të jetë falja e tatimit në pronë në vlerën deri 100 euro për të gjithë tatimpaguesit e kësaj komune, për vitin 2023. (Salla e Kuvendit Komunal të Gjilanit, ora 10:00)

- Sindikata e Sektorit Privat të Kosovës mban konferencë për shtyp lidhur me gjendjen e punëtorëve teknik të Sektorit Privat te Kosovës dhe dialogu me qeverinë dhe institucionet tjera të Kosovës. (Zyrët e Sindikatës, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës Dega në Prizren, mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit mbi ndarjet buxhetore, si dhe shqyrton listën e kandidatëve për plotësimin e një pozite për anëtar joekzekuiv të Bordit të Bankës Qendrore të Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 13:30)

- Prezantohet puna e kryer rreth vajzave dhe grave me aftësi të kufizuara të cilat kanë folur hapur për historitë e tyre të, abuzimeve seksuale, dhunës fizike, dhunës psikike, keqtrajtimeve, ofendimeve dhe diskriminimeve. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:30)