05 Tetor 2022

Hapet në Poloni Forumi Ekonomik i Evropës

Varshavë, 19 maj - BE-ja, ekonomia më e madhe e botës po përballet me mungesën e investimeve për modernizimin e infrastrukturës dhe në novacion.

Zyrtarë të unionit mendojnë se BE-ja, duhet të shtojë aftësinë e saj konkurruese për të krijuar vende të reja pune.

Ky diskutim shtrohet nga kryetari i Parlamentit Evropian, Jerzy Buzek, pjesëmarrës në \"Forumin e III Ekonomik të Evropës\".

Fjalën e hapjes e mbajti kryeministri polak, Donald Tusk, vendi i të cilit do të jetë kryesues i radhës i BE-së. Në fjalimin e tij, zoti Tusk, shprehu dëshirën që Kroacia të anëtarësohet në BE.

Një tjetër zotim i Polonisë, si kryesuese e radhës BE-së, është përpjekja për formimin e një tregu të lirë e të integruar brenda Bashkimit Evropian.

Kryetari i Parlamentit Evropian, Jerzy Buzek, ishte më i drejtpërdrejtë në paralajmërimet e tij për ekonominë evropiane.

Megjithëse BE-ja është ekonomia më e madhe në botë, tha Buzek, rritja e saj ekonomike është tejet e ngadalë.

Kryetari Buzek kritikoi gjithashtu vendet evropiane, se nuk po investojnë sa duhet për modernizimin dhe novacion.

Ai theksoi që BE-ja duhet medoemos të shtojë aftësinë konkurruese, të shpejtojë reformën strukturore, për të krijuar kështu më shumë vende pune.

\"Forumi i III Ekonomik i Evropës\", u hap më 16 maj, në qytetin Katowice të Polonisë. Diskutimet në forum do të fokusohen tek aftësia konkurruese, siguria energjike dhe stabiliteti i tregut të BE-së.

Kalendari

Ngjarjet e datës 5 tetor 2022

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ratifikimin e Marrëveshjes së Financimit në mes të Republikës së Kosovës përfaqësuar nga Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve dhe Asociacionit Ndërkombëtar për Zhvillim për “Projektin e Reformës së Sistemit të Ndihmës Sociale në Kosovë”. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

- Shefi i futbollit në UEFA, Zvonimir Boban takohet me Ministrin e Kulturës, Rinisë dhe Sportit Hajrulla Çeku. (Ndërtesa e Ministrisë, ora 10:00)

- Avokati i Popullit organizon dëgjim publik përkitazi me hetimin e përgjithshëm për shëndetin riprodhues në Gjilan. (Salla e Kuvendit të Komunës së Gjilanit, ora 10:00)

- Shefi i futbollit në UEFA, Zvonimir Boban takohet me kryetarin e Komunës së Prishtinës Përparim Rama. (Ndërtesa e Komunës, ora 10:45)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve pret sekretaren e ambasadës së Malit të Zi, Fedisa Dacić ku edhe do të mbahet konferenca për media lidhur me Forumin Ekonomik Ndërkombëtar Ulqini. (Objekti i AKB-së, ora 11:00)

- Shefi i futbollit në UEFA, Zvonimir Boban takohet me Komitetin Ekzekutiv të Federatës së Futbollit të Kosovës. (Selia e FFK-së, ora 11:30)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton në parim Projektligjin për faljen e masave ndëshkimore të vendosura gjatë periudhës së Pandemisë COVID-19. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:30)

- Agjencia Kosovare e Privatizimit organizon ceremoninë e hapjes së ofertave të shitjeve të aseteve përmes likuidimit nr. SHAL 59. (Hotel Grand, ora 12:30)

- Zëvendëskryeministri i parë për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog, Besnik Bislimi raporton para Komisionit për Integrime Evropiane. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 13:00)

- Komuna e Gjilanit organizon mbledhje komemorative për të nderuar jetën dhe veprën e prof. dr. Shqiponja Isufit. (Salla e teatrit të qytetit të Gjilanit, ora 13:00)

-  Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procesin e vendimmarrjes në sektorin e energjisë për periudhën 2006-2022, në nivelin legjislativ, ekzekutiv, rregullator dhe në ndërmarrje publike bën zgjedhjen e eksperteve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 14:00)

- Shefi i futbollit në UEFA, Zvonimir Boban mban konferencë për media. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 15:00)

- Zhvillohet ndeshja Kosovë - Itali në kuadër të Kualifikimeve e Evropianit U17. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 16:00)