03 Shkurt 2023

Greqia reduktoi defiçitin buxhetor për 38,8 për qind

Athinë, 12 qershor - Gjatë pesë muajve të shkuar Greqia reduktoi defiçitin buxhetor për 38,8 për qind në nivel vjetor, ndërsa qëllimi ishte që të reduktohet për 35,1 për qind.

Defiçiti në fund të vitit arrinte 14,65 miliardë euro, ndërsa tani është reduktuar në 8,97 miliardë, transmetoi gazeta kroate “Veçernji list”.

Po ashtu edhe papunësia në mars është zvogëluar në krahasim me muajin paraprak. Në shkurt, shkalla e papunësisë arrinte 12,1 për qind ndërsa tashmë muajin vijues, në mars, është zvogëluar në 11,6 për qind. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 shkurt 2023  - Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 9:00)

- Kuvendi Komunal i Gjilanit mban seancë të jashtëzakonshme, ku në rend dite do të jetë falja e tatimit në pronë në vlerën deri 100 euro për të gjithë tatimpaguesit e kësaj komune, për vitin 2023. (Salla e Kuvendit Komunal të Gjilanit, ora 10:00)

- Sindikata e Sektorit Privat të Kosovës mban konferencë për shtyp lidhur me gjendjen e punëtorëve teknik të Sektorit Privat te Kosovës dhe dialogu me qeverinë dhe institucionet tjera të Kosovës. (Zyrët e Sindikatës, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës Dega në Prizren, mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit mbi ndarjet buxhetore, si dhe shqyrton listën e kandidatëve për plotësimin e një pozite për anëtar joekzekuiv të Bordit të Bankës Qendrore të Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 13:30)

- Prezantohet puna e kryer rreth vajzave dhe grave me aftësi të kufizuara të cilat kanë folur hapur për historitë e tyre të, abuzimeve seksuale, dhunës fizike, dhunës psikike, keqtrajtimeve, ofendimeve dhe diskriminimeve. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:30)