11 Gusht 2022

Gjermanisë i duhet fuqi e kualifikuar punëtore nga jashtë

Berlin, 12 tetor - Shefi i Agjencisë gjermane për punësim kërkon një imigrim të paramenduar mirë të të huajve në Gjermani.

Frank-Jürgen Weise i tha gazetës \"Süddeutsche Zeitung\", se në Gjermani duhet të lejohet futja e të huajve të kualifikuar, sepse planet e tanishme të partive të Unionit për rekrutimin e forcës punëtore nga gjermanët e papunë prej një kohe të gjatë, nuk i sigurojnë kuadrot e duhura.

Prandaj duhen përcaktuar kriteret sipas pikëve për pranimin e të huajve, sipas modelit të Kanadasë apo vendeve të tjera. Kërkesa të ngjashme kanë paraqitur edhe liberalët (FDP).

Kalendari

Ngjarjet e datës 12 gusht 2022

 - Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, bashkë me ministrin e Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, vizitojnë Doganën e Kosovës. (Drejtoria e Doganës, ora 8:30)

- Kuvendi nëpërmjet Grupit të Deputetëve të Rinj shënon Ditën Ndërkombëtare të Rinisë. (Salla plenare, ora 10:00)

- Komuna e Rahovecit organizon takimet B2B në kuadër të aktiviteteve të Muajit të Mërgimtarëve. (Restaurant Ura e Shenjtë, ora 10:00)

- Nisma e të Rinjve për të Drejtat e Njeriut – Kosovë ((YIHR KS) shënon Ditën Ndërkombëtare të Rinisë me një aksion rrugor me slloganin “Kur bohet mirë?!” (Sheshi “Nënë Tereza”, ora 12:00)

- Avokati i familjes Dehari, Tomë Gashi, mban konferencë për medie në lidhje me rastin e vdekjes së aktivistit të VV-së, Astrit Dehari. (Zyrat e Tomë Gashit, mbi Kino ABC, ora 12:00)

- Qendra për Këshillim, Shërbime Sociale dhe Hulumtime organizon Festivalin e Rinisë për nder të Ditës së Rinisë. (Lagjja Taukbashqe, ora 18:00)

- Në kuadër të Akademisë Verore ‘’Arbën Xhaferi"  mbahet panel diskutimi me deputetët e rinjë të Kuvendit të Kosovës lidhur me rolin dhe rëndesin e të rinjëve në politikë. (Akademia për Siguri Publike të Kosovës, ora 19:30)