18 Tetor 2021

Gjermania eksporton më se shumti në SHBA

Berlin, 22 shkurt - Përkundër krizës ekonomike të shkaktuar nga pandemia e koronavirusit të, vitin e kaluar tregu më i madh për eksportin e Gjermanisë ishte SHBA-ja ndërsa partneri më i rëndësishëm tregtar ishte Kina.

Sipas të dhënave të Zyrës Federale Gjermane të Statistikave (Destatis), eksportet e Gjermanisë në SHBA u ulën me 12.5 për qind në vitin 2020 krahasuar me një vit më parë, në 103.8 miliardë euro.

Pavarësisht nga rënia e eksporteve, SHBA-ja mbajti pozicionin e saj si vendi në të cilin Gjermania eksporton më shumë.

Kina ishte eksportuesi i dytë më i madh i Gjermanisë vitin e kaluar me 95.9 miliardë euro ndërsa Franca u rendit e treta me 91.1 miliardë euro. Vitin e kaluar, eksportet e Gjermanisë në Kinë dhe Francë ranë përkatësisht me 0.1 për qind dhe 14.6 për qind.

Kina mbeti partneri më i rëndësishëm tregtar i Gjermanisë, me një tregti mallrash me vlerë prej 212.1 miliardë euro në vitin 2020. Vlen të përmendet se importet e Gjermanisë nga Kina u rritën me 5.6 për qind vitin e kaluar në 116.3 miliardë euro.

Kina ishte partneri i 35-të tregtar i Gjermanisë në vitin 1980, duke u rritur në të 14-in në vitin 1990. Kina ka qenë partneri më i rëndësishëm tregtar i Gjermanisë që nga viti 2015. Deficiti tregtar i Gjermanisë ndaj Kinës ishte 20.4 miliardë euro vitin e kaluar.

Holanda ndoqi Kinën me 172.8 miliardë euro dhe SHBA-ja me 171.6 miliardë euro. Vitin e kaluar, tregtia e Gjermanisë me Holandën dhe Francën ra përkatësisht me 8.7 për qind dhe 9.7 për qind.

Në vitin 2020, vendi me suficitin më të lartë të tregtisë së jashtme në Gjermani ishte SHBA-ja me 36.2 miliardë euro. SHBA-ja u pasua nga Franca me 34.4 miliardë euro dhe Britania e Madhe me 32.2 miliardë euro.

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 Tetor 2021

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 10:00)

- Shefi i Misionit për Vëzhgimin e Zgjedhjeve nga BE Lukas Mandl dhe Udhëheqësja e Delegacionit të Anëtarëve të Parlamentit Evropian Viola von Cramon-Taubadel mbajnë konferencë për shtyp lidhur me për zgjedhjet lokale në Kosovë. (Hotel Swiss Diamond, ora 11:00)

- Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim publikon raportin "Transparenca dhe llogaridhënia në universitetet publike në Kosovë - Mos - Informimi i Publikut 3". (Swiss Diamond Hotel, ora 11:00)

- Komisioni Evropian do ta publikojë paketën vjetore të zgjerimit, përfshirë Raportet e Vendeve ku do te mbahet konferencë për shtyp nga Komisioneri për Fqinjësi dhe Zgjerimi, Oliver Varhelyi. (Transmetimi në faqen e Zyrës së BE-së në Facebook, ora 17:15)

- Teatri i Prishtinës Dodona shfaq “Bob Vatsoni bie nga kati i nëntë por nuk vdes plotësisht”. (Teatri Dodona, ora 17:30)

- Shefi i Zyrës së BE-së, Tomas Szunyog i dorëzon raportin e Komisionit Evropian Kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti me ç'rast do të mbajnë edhe një konferencë te përbashkët për shtyp, ora 18:30)