16 Gusht 2022

Gjermani, Në 2011 do të hapen 300.000 vende të reja pune

Berlin, 20 tetor - Ekonomia gjermane do të punësojë vitin e ardhshëm sipas një raporti të gazetës \"Bild\" shumë bashkëpunëtorë të tjerë.

Dhoma e Industrisë dhe Tregtisë vlerëson se në vitin 2011 do të hapen rreth 300.000 vende të reja pune, shkruan kjo gazetë, duke iu referuar brurimeve një ankete të bërë nga kjo dhomë në 28.000 firma të ndryshme gjermane.

Vetëm në sektorin e shëndetësisë do të hapen rreth 60.000 vende të reja pune. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 16 gusht 2022

- Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal organizon debatin publik për të prezantuar dhe diskutuar rreth draft Strategjisë Kombëtare dhe Planit të Veprimit për Menaxhimin dhe Kontrollin e Qenve me dhe pa Pronar 2022-2028. (Amfiteatri i Qeverisë në ish ndërtesen e Rilindjes, ora 9:00)

- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, do të takojë Presidentin e Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj. (Kuvendi i Kosovës, Salla N204, ora 9:00 - Mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Komuna e Rahovecit organizon degjim publik me biznese dhe grupe te interesit për buxhetin e vitit 2023 dhe Kornizës Afatmesme Buxhetore për vitet 2024-2025. (Salla e Kuvendit Komunal, ora 11:00)