09 Dhjetor 2021

Gërxhaliu takoi përfaqësuesit e Dhomës Tregtare Greko Shqiptare

Prishtinë, 29 prill - Kryetari i Odes Ekonomike te Kosovës, Safet Gërxhaliu priti sot një delegacion te Dhomës Greko Shqiptare te Tregtisë dhe Industrisë, te cilit i printe Konstantinos Ydraios, anëtar i Bordit.

Gjate takimit kryetari Gërxhaliu i njoftoi mysafiret nga Greqia lidhur me zhvillimet aktuale ekonomike ne vend, legjislacionin ne fuqi i cili mundëson kushte shume te mira për investimet e jashtme dhe prioritetet e Odes.

U theksua se bashkëpunimi ndërkombëtar me përfaqësuesit e komunitetit te biznesit dhe lidhja dhe bashkëpunimi i drejtpërdrejte ne mes te bizneseve nga Kosova dhe vendet tjera është prioriteti i larte i OEK-ut.

Kryetari Gërxhaliu kërkoi nga përfaqësuesit e DHGSHTI qe te lobojnë ne qarqet e biznesit dhe ato qeveritare për minimizimin e rezistencave politike ne vendosjen e marrëdhënieve ndërshtetërore ne mes te Kosovës dhe Greqisë.

U bisedua edhe per thellimin e bashkëpunimit ne mes te dy Odave dhe ngritjen e nivelit te tij ne forma me te avansuara

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 9 dhjetor 2021

- Shoqata e Bankave të Kosovës organizon hapjen e “Konventës Vjetore bankare të SHBK-së 2021”. (Swiss Diamond, ora 9:30)

- Lëvizja FOL organizon konferencë për media me ç’rast do të bëjë publikimin e gjetjeve nga hulumtimi “Perceptimet e sektorit privat rreth prokurimit publik”. (Zyrat e Lëvizjes FOL, ora 10:00)

- Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina” dhe Kolegji IBC-M organizojnë tryezën e diskutimit për prezantimin e Raportit të Vlerësimit të Kartelës Matëse të Autonomisë Universitare. (Amfiteatri i Bibliotekës Qendrore Universitare, kampusi i UP-së, ora 10:00)

- Mbahet seanca e 2-të e rregullt të Kuvendit të Komunës së Mitrovicës në të cilën do të zgjedhet kryesuesi i Kuvendit të Komunës. (Salla e Kuvendit të Komunës, ora 10:00)

- Kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri i dorëzon detyrën kryetarit të ri, Alban Hyseni. (Zyra e Kryetarit, ora 11:00)

- Rrjeti Mesdhetar i Grave Ndërmjetësuese së bashku me OJQ-në She Solutions mban konferencën "Gratë në sektorin e sigurisë: ndërmjet sfidave dhe mundësive". (Zyra e BE për informim, ora 11:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës / Transparency International Kosova organizojnë ekspozitën për fotografinë më të mirë kundër-korrupsion 2021, ku do të shpallen tre fituesit e kësaj gare. (Parku Arkeologjik ‘Lapidariumi’ përballë Muzeut Kombëtar të Kosovës, ora 11:00)

- OJQ AKTIV bën prezantimin e aplikacionit Aber online për celularë Android dhe iOS. (Hotel Ulpiana në Graçanicë, ora 11:00)

- Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu mban konferencë për media. (Ndërtesa e Qeverisë, 11:30)

- Instituti D4D organizon tryezën diskutuese me temën “Fushata zgjedhore në llupë: A e kërcënojnë integritetin zgjedhor çrregullimet e informacionit?”. (Hotel Prishtina, ora 14:00)