05 Tetor 2022

Gërxhaliu: Partneriteti me Turqinë shumë i rëndësishëm

Prishtinë, 20 maj - Kryetari i Odës Ekonmike të Kosovës, Safet Gërxhaliu ka deklaruar sot se partneritet i Kosovës me Turqinë është shumë i rëndësishëm në lëmin e zhvillimit ekonomik.

Pas takimit me nje grup te biznesmenësh nga Adana, kryetari Gërxhaliu ka thëne se gjatë vizitës që i ka bërë kohë më parë Turqisë ka konkluduar se Turqia është sot model se si duhet te zhvillohet një shtet  modern.

“Partneriteti me Turqinë për ne është i një rëndësie te veçantë  jo vetëm ne tekstil po edhe ne segmente dhe sektorë te tjerë. Me siguri nga Turqia mund të mësojmë modelin se si duhet të zhvillohet ekonomia dhe ajo mund të shërben si udhërrëfyes shume e mire për Kosovën”.

Kryetari i OEK-ut ka thënë se kompanitë nga Turqia mund të shfrytëzojnë Kosovën si një shtyllë e lidhjes  Turqisë me Evropën, pasi që sa ka nevojë Kosova për vende te reja te punës aq kemi nevoje edhe për paraqitjen e produkteve ne tregjet evropiane. Për këtë, tha kryetari Gërxhaliu ekzistojnë te gjitha kushtet për avancimin të bashkëpunimi ne interes te dyja palëve.

Cevdet Seker, kryetar i komisionit te tekstilisteve te Adanes ka thënë se qëllimi i vizitës së tyre në Kosovë është qe te hulumtojnë mundësitë e tregtisë së përbashkët, duke iu besuar partnereve shume te besueshëm ne Kosovë .

“Kemi ardhur te ju vizitojmë dhe te merremi me hulumtime te tregut dhe bashkëpunimit, te shohim se çka mund të bëjmë ne kontekst te hulumtimit te tregut te Kosovës. Shumica prej pjesëmarrësve këtu qe i shihni i takojnë sektorit te tekstilit, disa merren me prodhimin e penit, disa me mëndafshe, disa merren me prodhimin e ndërresave”, tha Seker.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 5 tetor 2022

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ratifikimin e Marrëveshjes së Financimit në mes të Republikës së Kosovës përfaqësuar nga Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve dhe Asociacionit Ndërkombëtar për Zhvillim për “Projektin e Reformës së Sistemit të Ndihmës Sociale në Kosovë”. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

- Shefi i futbollit në UEFA, Zvonimir Boban takohet me Ministrin e Kulturës, Rinisë dhe Sportit Hajrulla Çeku. (Ndërtesa e Ministrisë, ora 10:00)

- Avokati i Popullit organizon dëgjim publik përkitazi me hetimin e përgjithshëm për shëndetin riprodhues në Gjilan. (Salla e Kuvendit të Komunës së Gjilanit, ora 10:00)

- Shefi i futbollit në UEFA, Zvonimir Boban takohet me kryetarin e Komunës së Prishtinës Përparim Rama. (Ndërtesa e Komunës, ora 10:45)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve pret sekretaren e ambasadës së Malit të Zi, Fedisa Dacić ku edhe do të mbahet konferenca për media lidhur me Forumin Ekonomik Ndërkombëtar Ulqini. (Objekti i AKB-së, ora 11:00)

- Shefi i futbollit në UEFA, Zvonimir Boban takohet me Komitetin Ekzekutiv të Federatës së Futbollit të Kosovës. (Selia e FFK-së, ora 11:30)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton në parim Projektligjin për faljen e masave ndëshkimore të vendosura gjatë periudhës së Pandemisë COVID-19. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:30)

- Agjencia Kosovare e Privatizimit organizon ceremoninë e hapjes së ofertave të shitjeve të aseteve përmes likuidimit nr. SHAL 59. (Hotel Grand, ora 12:30)

- Zëvendëskryeministri i parë për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog, Besnik Bislimi raporton para Komisionit për Integrime Evropiane. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 13:00)

- Komuna e Gjilanit organizon mbledhje komemorative për të nderuar jetën dhe veprën e prof. dr. Shqiponja Isufit. (Salla e teatrit të qytetit të Gjilanit, ora 13:00)

-  Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procesin e vendimmarrjes në sektorin e energjisë për periudhën 2006-2022, në nivelin legjislativ, ekzekutiv, rregullator dhe në ndërmarrje publike bën zgjedhjen e eksperteve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 14:00)

- Shefi i futbollit në UEFA, Zvonimir Boban mban konferencë për media. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 15:00)

- Zhvillohet ndeshja Kosovë - Itali në kuadër të Kualifikimeve e Evropianit U17. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 16:00)