16 Gusht 2022

G 7 do të ul vlerën e jenit japonez

Tokio, 18 mars - Vlera e jenit japonez ka rënë pasi grupi i shtatë vendeve më të industrializuara të botës ra dakort të ndërhyjë në tregjet financiare në përpjekje për të mbështetur rimëkëmbjen e Japonisë nga tërmeti dhe cunami shkatërrimtar.

Në Tokio një dollar këmbehej me 81 jen.

Vlera e lartë e jenit mund ta dëmtojë aftësinë eksportuese të Japonisë, gjë që mund të përkeqësojë gjendjen.

Kalendari

Ngjarjet e datës 16 gusht 2022

- Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal organizon debatin publik për të prezantuar dhe diskutuar rreth draft Strategjisë Kombëtare dhe Planit të Veprimit për Menaxhimin dhe Kontrollin e Qenve me dhe pa Pronar 2022-2028. (Amfiteatri i Qeverisë në ish ndërtesen e Rilindjes, ora 9:00)

- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, do të takojë Presidentin e Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj. (Kuvendi i Kosovës, Salla N204, ora 9:00 - Mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Komuna e Rahovecit organizon degjim publik me biznese dhe grupe te interesit për buxhetin e vitit 2023 dhe Kornizës Afatmesme Buxhetore për vitet 2024-2025. (Salla e Kuvendit Komunal, ora 11:00)