19 Gusht 2022

Francë, mbi 1.000 pompa të benzinës mbetën pa karburant

Paris, 19 tetor - Më shumë se një mijë pompa të benzinës në Francë sot mbetën pa karburant pas protestave në vend kundër reformës pensionale.

Rreth 4.500 stacione prej gjithsej 12.500 të tillave gjenden në afërsi të qendrave tregtare ose supermarketeve dhe ato janë ndër më të frekuentuarat. Këto pompa shesin rreth 60 për qind të karburantit në vend.

Sipas kryetarit të importuesve të pavarur të karburantit gjendja në Bretanjë dhe në Francën Perëndimore është veçanarisht kritike, meqë pompat e benzinës ose grevojnë ose janë të bllokuara  nga grevistët.

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 gusht 2022 - Kryetari i Komunës së Mitrovicës, Bedri Hamza nënshkruan marrëveshje bashkëpunimi me Shoqatën Bamirëse “Jetimat e Ballkanit” për ndërtimin e Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare në Mitrovicë. (Hotel Palace në Mitrovicë, ora 10:00)

= Mbahet ceremonia solemne e vënies se gurthemelit të ndërtesës së re të Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare “Dr.Nexhat Çuni” tek ish objekti i KRU “Mitrovica”. (Rruga “Bislim Bajgora” Mitrovicë, ora 12:00)