24 Tetor 2021

Finlanda braktisë naftën ruse

Helsinki, 19 maj - Finlanda është duke zvogëluar gradualisht blerjen e naftës së papërpunuar ruse dhe ne të njëjtën kohë është duke u orientuar nga energjia e gjelbërit.

Rafineria finlandeze e naftës “Nest Oil”, deri me tani kryesisht kishte operuar duke shfrytëzuar naftën e papërpunuar ruse Ural për shkak të kostos së ulët të transportit të lëndës së parë.

Importet e naftës ruse gjatë tre mujorit të parë janar-mars 2021, në krahasim me tre mujorin e vitit të kaluar janë zvogëluar me një të katërtën.

Nëse krahasojmë vetëm për muajin prill 2021 me vitit të kaluar, kemi rënie të importi të naftës ruse me 60%, nga 1.1 milionë tonë në 0.4 milionë tonë.

Si pasoj e zvogëlimit të vëllimit të punës rafineria finlandeze “Nest Oil”, një nga dy rafineritë e saja në Finlandë e ka shndërruar në depo.

Sipas Refinitiv Eikon, Finlanda në vitin 2020 nga Rusia kishte importuar 16% më pak naftë sesa në vitin 2019.

Finlanda për Rusinë ishte një nga blerësit e mëdhenj andaj zvogëlimi i importit të naftës ruse do të ndikoj në zvogëlimin e eksporteve të naftës ruse.

Sipas Bankës Ruse, në periudhën janar-mars 2021, Rusia kishte inkasuar 20.2 miliardë dollarë nga eksportet e naftës, që është për rreth 21% më pak se një vit më parë.


 

Kalendari

Ngjarjet e datës 23 Tetor 2021 - Shoqata për Teknologji të Informacionit dhe Komunikimit të Kosovës - STIKK organizon diten e dytë të edicionit te 10-të të festivalit të teknologjisë “KosICT”. (Ambientet e “ITP Park” në Prizren, ora 10:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Selia e KQZ-së, ora 11:00)

- Shfaqet video programi "Pranverë e përhershme, behar i vonuar" nga Protocinema në bashkëpunim me Fondacionin Lumbardhi. (Kino Lumbardhi, ora 12:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, së bashku me ministrin e Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku do të vizitojnë Kinemanë e parë të Prizrenit, ku ka filluar projekti i restaurimit të kësaj ndërtese. (Objekti i kinemasë së vjetër të Prizrenit në afërsi të zyreve të shoqatës Esnaf, ora 12:00)

- Mbahet dita e dytë e edicionit te tretë te festivalit Lahuta, Okarina Polifionia. (Ambientet e Qendrës për zhvillimin e kultures tradicionale në Prishtinë, Rruga Xheladin Hana nr. 98, ora 15:00)