24 Maj 2022

Filluan javët e biznesit kosovar

Prishtinë, 1 tetor - Aleanca Kosovare e Biznesit ka filluar fushatën për konsumimin e produkteve vendore me prodhuesit kosovarë, të quajtur “Javët e Biznesit Kosovar 2010”. Këtë projekt po e përkrah edhe Ministria e Tregtisë dhe industrisë gjerësisht, Agjensioni për Promovim e Investimeve Kosovare, (APIK).

Sipas kryetarit të AKB-së, Agim Shahinit kjo javë do të ketë shumë aktivitete nëpër disa kryeqendra të Kosovës që do të promovohen produktet kosovare dhe të bëhet një fushat për sensibilizim për opinionin që produktet vendore kanë një cilësi të lartë.
“AKB-ja kërkon që të ngrihet cilësia dhe kërkojmë nga institucionet në këtë rast nga Qeveria e Kosovës, që t’iu dalë në ndihmë prodhuesve vendorë. Qeveria duhet të krijoj politika më të favorshme për biznes”.

Shahini tha se sektori privat ka rritje dhe për këtë arsye duhet të përkrahet. Sipas tij java e biznesit do të ndikoi te qytetarët që të konsumojnë më shumë produkte vendore, të cilat, sipas Shahinit janë cilësore. “Na mungon marketingu i produkteve dhe kjo fushat do të ndikoi që të rritet interesimi për produkte vendore”.

Shahini përmedni edhe problemin e CEFTE-s që ka Kosova me ato shtete që janë nënshkruese. Mirëpo sipas tij, në vitin e ardhshëm Kosova do të jetë udhëheqëse e saj, dhe do të ndikoi te eksporti i produkteve vendore.

Ndërsa shefi i APIK, Mustaf Hasani tha se kjo fushat është një ngritje e aktiviteteve për konsumin e produkteve vendore. Ai tha se, APIK do të vazhdoi ndihmën për bizneset dhe t’i tërheq investitorët e huaj për investime në Kosovë. “Këto aktivitete kanë qëllim të prezantojnë prodhimet vendore dhe të tregohet se produktet kosovare janë të cilësisë së lartë”, tha Hasani.

Ndryshe “Javët e Biznesit Kosovar”, do të vazhdojnë edhe në Pejë, Ferizaj, Mitrovicë dhe në qytetet e tjera të Kosovës. Javët e biznesit AKB-ja i ka organizuar që nga viti 2003.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 25 maj 2022

- Instituti Demokratik i Kosovës mbanë diskutimin publik me temën “Raportet Kosovë-Serbi: Tabelat e veturave dhe një Dialog që nuk po lëvizë!” një diskutim i përbashkët i përfaqësuesve të shoqërisë civile me pjesëmarrës nga politika, mediat dhe përfaqësuesit e misioneve ndërkombëtare në Kosovë. (Hotel Sirius, ora 9:30)  

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere, shqyrton raportin vjetor financiar të Agjencisë për Informim dhe Privatësi për vitin 2021, Projektligjin për plotësimin dhe ndryshimin e Ligjit për Fondet Pensionale të Kosovës, etj. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 10:00)

- OJQ "Iniciativa për Drejtësi dhe Barazi - Inject" organizon konferencën përmbyllëse  të Projektit me titull “Sigurimi i të Drejtave Pronësore të Grave përmes rritjes së Kapaciteteve Institucionale në Kosovë”.  (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione, diskuton për zbatimin e Ligjit për Mbrojtjen e Fëmijës. (Kuvendi i Kosovës, salla N302, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Shaqir Totaj, pret në takim Christopher Hyland, kontribues në Pavarësinë e Kosovës në SHBA-të dhe në prezantimin e shtetit tonë te ish-presidenti amerikan Bill Clinton. (Shtëpia e Bardhë, Prizren, ora 11:00)

- Mbahet edicioni i 21-të të panairit ndërkombëtar EXPOKOS, që i dedikohet bizneseve të sektorëve të: Ndërtimit, Energjisë, Makinerisë dhe Sigurisë dhe Mbrojtjes. Merr pjesë zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi. (Pallati i Rinisë, ora 11:00)

- Mbahet Kuvendi i pestë i Partisë Eko Lëvizja e Gjelbër e Kosovës. (Hotel Grand, salla e Kuqe, ora 11:00)

- Drejtoria e Mirëqenies Sociale, në kuadër të “Fushatës vetëdijesuese për trajtimin e fëmijëve në situatë rruge” organizon një kampanjë me moton “Unë s’jap lëmoshë, AS TI! & Bashkë t’i mbrojmë fëmijët në situatë rruge” me qëllim të përçimit të mesazhit se dhënia e lëmoshës cenon dhe dëmton jetën e fëmijëve në situatë rruge. (Sheshi “Nënë Tereza”, ora 11:00)

- Punëtorët e Lotarisë së Kosovës protestojnë në shenjë pakënaqësie për mosplotësimin e kërkesave të tyre për Ligjin për Lotarinë e Kosovës dhe pagat për këta punëtorë. (Para ndërtesës së Qeverisë, ora 11:30)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procesin e vendimmarrjes në sektorin e energjisë për periudhën 2006-2022, në nivelin legjislativ, ekzekutiv, rregullator dhe në ndërmarrje publike mban mbledhje. (Kuvendi i Kosovës, salla N303, ora 14:00)

- Instituti Kombëtar Demokratik organizon debatin e parë mbi politika nën temën “Në mbrojtje të demokracisë: Politikat gjithpërfshirëse të punësimit kanë rëndësi”. (Objekti i komunës së re në Prishtinë, ora 14:00)

- Klubi Futbollistik Drita mban konferencë për medie. (Selia e Federatës së Futbollit të Kosovës, ora 14:00)

- Klubi Futbollistik Llapi mban konferencë për medie. (Selia e Federatës së Futbollit të Kosovës, ora 15:00)

 Fondacioni Lumbardhi hapë sezonin e programeve që kremtojnë 70-vjetorin e kinemasë me promovimin e librit “Lumbardhi: një histori episodike” dhe fillimin e programit të filmit LXX në ekran të madh. (Kino Bahçe në Prizren, ora 19:00)