09 Dhjetor 2021

Eurozona, vështirësitë e konkurrencës

Berlin, 29 mars - Vështiresitë ekonomike dhe deficitet e larta të vendeve evropianojugore të Eurozones shumë ekonomistë i lidhin jo vetëm me krizen aktuale financiare, por edhe me aftesinë konkurruese, e cila ka renë prej vitesh.

Kjo është pasoje e rritjeve shumë të vogla të produktivitetit përballë kontratave tarifore shumë të larta.

Përpara futjes së euros, evropianojugoret thjesht zhvleftesonin monedhen vendase për të kompensuar rënien e aftësisë konkurruese në cmime.

Kjo mundësi në bashkimin monetar të Euros ështv e bllokuar. Prandaj grekeve u duhet të bejnë një \"zhvlerësim të brendshëm\", të ulin shpenzimet për pagat dhe të shtrengojnë me fort rripin.

Pikerisht këtë e bëri Gjermania, duke forcuar në mënyrë vendimtare aftësinë e saj për konkurrencë.

Por nga ana tjetër, ekonomia gjermane e orientuar nga eksportet demton vendet e tjera evropiane.

Me këtë akuzë të leshuar në fillim të kësaj jave, ministrja franceze e ekonomisë Christine Lagarde i dha jetë serish një debati në prapaskene.

Eksporti është dhe mbetet për Gjermaninë nxitesi i mirëqënies. Kur mallrat gjermane shiten mirë në vendet e tjera, atëherë ekonomia gjallërohet dhe papunësia bie. E kunderta ndodh në raste krizash. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 9 dhjetor 2021

- Shoqata e Bankave të Kosovës organizon hapjen e “Konventës Vjetore bankare të SHBK-së 2021”. (Swiss Diamond, ora 9:30)

- Lëvizja FOL organizon konferencë për media me ç’rast do të bëjë publikimin e gjetjeve nga hulumtimi “Perceptimet e sektorit privat rreth prokurimit publik”. (Zyrat e Lëvizjes FOL, ora 10:00)

- Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina” dhe Kolegji IBC-M organizojnë tryezën e diskutimit për prezantimin e Raportit të Vlerësimit të Kartelës Matëse të Autonomisë Universitare. (Amfiteatri i Bibliotekës Qendrore Universitare, kampusi i UP-së, ora 10:00)

- Mbahet seanca e 2-të e rregullt të Kuvendit të Komunës së Mitrovicës në të cilën do të zgjedhet kryesuesi i Kuvendit të Komunës. (Salla e Kuvendit të Komunës, ora 10:00)

- Kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri i dorëzon detyrën kryetarit të ri, Alban Hyseni. (Zyra e Kryetarit, ora 11:00)

- Rrjeti Mesdhetar i Grave Ndërmjetësuese së bashku me OJQ-në She Solutions mban konferencën "Gratë në sektorin e sigurisë: ndërmjet sfidave dhe mundësive". (Zyra e BE për informim, ora 11:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës / Transparency International Kosova organizojnë ekspozitën për fotografinë më të mirë kundër-korrupsion 2021, ku do të shpallen tre fituesit e kësaj gare. (Parku Arkeologjik ‘Lapidariumi’ përballë Muzeut Kombëtar të Kosovës, ora 11:00)

- OJQ AKTIV bën prezantimin e aplikacionit Aber online për celularë Android dhe iOS. (Hotel Ulpiana në Graçanicë, ora 11:00)

- Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu mban konferencë për media. (Ndërtesa e Qeverisë, 11:30)

- Instituti D4D organizon tryezën diskutuese me temën “Fushata zgjedhore në llupë: A e kërcënojnë integritetin zgjedhor çrregullimet e informacionit?”. (Hotel Prishtina, ora 14:00)