01 Korrik 2022

Eneos Holdings ndalon importin e naftës nga Rusia

Tokio, 14 maj - Kompania "Eneos Holdings", një nga furnizuesit më të mëdhenj të naftës në Japoni, njoftoi se ka ndaluar importin e naftës nga Rusia.

Presidenti i "Eneos", Saito Takeshi në një konferencë për media tha se i kanë dhënë fund importit të naftës nga Rusia.

Duke bërë të ditur se furnizimi i fundit është dërguar në prill, Saito theksoi se pas kësaj nuk do të kryhet import i ri nga Rusia.

Saito tha se nafta ruse përkon më pak se 5 për qind e importit gjithsej të "Eneos" dhe se kompania do të drejtohet në burime të vendeve alternative, përfshirë Lindjen e Mesme.

Në anën tjetër, edhe "Idemitsu Kosan" një prej furnizuesve japonez të naftës ka njoftuar se kanë planifikuar të ndalojnë importin nga Rusia.

Qeveria e Tokios ka njoftuar se në kuadër të bashkëpunimit me vendet e G7-tës po përgatiten të ndalojë importin e naftës ruse në vend.

Kompanitë japoneze janë përgatitur t'i japin fund importimit të naftës në mënyrë graduale.

Kalendari

Ngjarjet e datës 1 korrik 2022 - Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës, Abelard Tahiri mban Konferencë për media. (Para ndërtesës së Gjykatës Kushtetuese, ora 9:30)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 10:00)

- Ministria e Mbrojtjes organizon ceremonin e diplomimit të kadetëve të Gjeneratës 2022 të Akademisë së Mbrojtjes - Qendrës për Studime Universitare të FSK-së “Wesley Clark”. (Kazerma “Adem Jashari” në Prishtinë, ora 10:00)

- Nën organizimin e Federatës Sindikale te Sektorit Privat te Kosovës shoqata e autobusëve të Mitrovicës dhe Vushtrrisë do të protestojnë para Ministrisë së Infrastrukturës dhe Transportit për mos krijimin e kushteve për punë. (Para Ministrisë së Infrastrukturës, ora 10:00)

- Instituti Kosovar për Qeverisje Lokale mban konferencën me temën “Ndikimi i ndryshimeve të Kuvendeve Komunale në kualitetin e politikave lokale” ku do të prezantohet hulumtimi mbi pasqyrimin e përbërjes së Kuvendeve Komunale. (Hotel Sirius, nga ora 10:00)

-OJQ AKTIV dhe platforma OPEN organizon prezantimin e rezultateve të hulumtimit “Regjistrimi i popullsisë nga këndvështrimi i komunitetit serb në Kosovës”. (Qendra e Energjisë Qytetare në Mitrovicën e Veriut, ora 11:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procesin e vendimmarrjes në sektorin e energjisë për periudhën 2006-2022 voton listën e dëshmitareve qe do të ftohen për intervistim si dhe shqyrton CV-te për angazhim të eksperteve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 14:00)