14 Gusht 2022

Eksporti i Libisë nëpërmjet OKB-së

Tripoli, 1 mars - Kombet e Bashkuara do të diskutojnë në Këshillin e të Drejtave të Njeriut në lidhje me eksportin e Libisë.

Këshilli i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, po mblidhet për të diskutuar në lidhje me dhunën e ushtruar nga qeveria e Kadafit ndaj protestuesve në vend dhe për bërjen e eksportit të Libisë nëpërmjet Këshillit të të Drejtave të Njeriut.

Këshilli në fjalë, ku 47 vende janë anëtare, javën e shkuar kishte pranuar propozimin e Libisë për eksport dhe e kishte përcjellë këtë kërkesë në Këshillin e Përgjithshëm.

Por, në mënyrë që një vend të eksportojë nëpërmjet Këshillit të të Drejtave të Njeriut të Kombeve të Bashkuara, duhet që të votohet në Këshillin e Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara.

Kalendari

Ngjarjet e datës 13 gusht 2022

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie. (Selia qendrore e LDK-së, ora 12:00)

- Nën përkujdesjen e kryetarit të Komunë së Gjilanit, Alban Hyseni do të bëhet rivarrimi i dëshmorit, Enver Pacolli nga varrezat civile në Hajvali në varrezat e dëshmorëve në Gjilan, për nder të ditëlindjes së tij. (Varrezat e dëshmorëve në Gjilan, ora 12:00)
 
- Mbahet dita e dytë e festivalit “Mal Fest” në Malishevë i cili synon të jetë tradicional dhe objektiv e ka rininë dhe mërgatën e Komunës së Malishevës. (Parku i qytetit në Malishevë, ora 19:00)

- - Në kuadër të Akademisë Verore ‘’Arbën Xhaferi" behët promovimi i librit "Teknologjia e Lajmit" e autort Zylyftar Bregu ku i pranishëm do të jetë edhe kryetari i Komunës së Vushtrrisë Ferit Idrizi poashtu Ambasadori i Shqipërisë, Qemal Minxhozi. (Kalaja e Vjetër e Vushtrrisë, ora 19:30)