30 Janar 2023

Eksportet e Kinës në nivel rekord kalon 2 trilionë dollarët

Pekin, 11 gusht - Në 7 muajt e parë të këtij viti, vëllimi total i import-eksportit të Kinës shënoi 2 trilionë e 22 miliardë e 550 milionë dollarë amerikanë, 25.1% më shumë se në vitin e kaluar.

Ndërsa, suficiti tregtar shënoi 76 miliardë e 210 milionë dollarë, 8.7 % më pak se në vitin paraardhës. Shifrat i publikoi Administrata e Përgjithshme e Doganave e Kinës më 10 gusht.

Në tregtinë me partnerët kryesorë, vëllimi tregtar i Kinës me Evropën në 7 muajt e parë shënoi 318 miliardë e 610 milionë dollarë, shifër kjo 21.1% më shumë se një vit më parë.

Ndërsa me SHBA-në, vëllimi total i tregtisë dypalëshe shënoi 245miliardë e 490 milionë dollarë, duke patur një rritje me 18.5%.

Kalendari

Ngjarjet e datës 30 janar 2023

 - Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione, takohet me përfaqësues të Komisionit Vlerësues Mjekësor për Statusin dhe të Drejtat e Personave Paraplegjik dhe Tetraplegjik. (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 10:00)

- Kuvendit Komunal të Rahovecit mban mbledhjen e parë për këtë vit. (Salla e KK-Rahovec, ora 10:00)
    
 - Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendin të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, C301, ora 11:00)
 
- Komuna e Vushtrrisë organizon ceremoninë e zbulimit të lapidarit të Dëshmorëve të Kombit, Sadri Maksuti e Sadik Malaj. Merr pjesë dhe kryetari i Komunës. Ferit Idrizi. (Fshati Stanoc, magjistralja Prishtinë-Mitrovicë, afër furrës “Evropa”, ora 13:00)
    
- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim, diskuton për Planin Hapësinor për Parkun Kombëtar “Bjeshkët e Nemuna”. (Salla e Asembles Komunale në Pejë, ora 13:00)
    
- Fondacioni Friedrich Ebert në Prishtinë prezanton draft-statutin për “Asociacionin e Komunave në të cilat Komuniteti Serb i Kosovës është Shumicë”, i hartuar nga kjo organizatë në partneritet me Institutin Evropian për Paqe (EIP). (Hotel Prishtina, ora 13:30)

- Partia Demokratike e Kosovës mban sot konferencë. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 14:00)


- Drejtoria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit në Ferizaj organizon ceremoninë e shpalljes së “Sportistit të Vitit 2022”. (Teatri “Adriana” në Ferizaj, ora 17:00)