09 Dhjetor 2021

Dubai rinegocion borxhet me bankat

Dubai, 22 maj  - Konglomerati i ndërtimit “Dubai World”, i cili është përgjegjës për ndërtimet madhështore në emiratin e vogël, deklaroi dje se ka arritur një marrëveshje me një grup bankash për të ristrukturuar axhendën e shlyerjes së borxheve të veta me vlerë 23.5 miliardë dollarë.

Marrëveshja erdhi pas muajsh të tërë diskutimesh me një komitet që përfaqëson më shumë se 90 kredidhënës, përfshirë edhe disa nga bankat më të mëdha në planet. Marrëveshja i jep më shumë kohë konglomeratit për të reduktuar kostot, për të shitur asetet dhe në këtë mënyrë për të siguruar paratë që i nevojiten për të paguar borxhet.

Marrëveshja tregoi edhe gatishmërinë e bankave perëndimore për të mbajtur të mira marrëdhëniet me këtë pjesë të botës, si dhe bindjen e tyre se Dubai do të mbetet një vend i frytshëm për biznes pavarësisht gropës së borxheve.

Është gjithashtu e qartë se pa mbështetjen e fqinjit të pasur të Dubait, Abu Dhabi, një marrëveshje e tillë nuk do të kishte ndodhur. Një pjesë e borxheve do të shlyhet brenda pesë vitesh, ndërsa pjesa më e madhe do të shlyhet brenda tetë vitesh. Qeveria e Dubait do të shlyejë nga ana e saj 8.9 miliardë dollarë borxhe duke i këmbyer me aksione te konglomerati.

“Dubai World” tronditi tregjet vitin e kaluar kur deklaroi se do të ndërpriste shlyerjen e interesave për malin me borxhe.

Kalendari

Ngjarjet e datës 9 dhjetor 2021

- Shoqata e Bankave të Kosovës organizon hapjen e “Konventës Vjetore bankare të SHBK-së 2021”. (Swiss Diamond, ora 9:30)

- Lëvizja FOL organizon konferencë për media me ç’rast do të bëjë publikimin e gjetjeve nga hulumtimi “Perceptimet e sektorit privat rreth prokurimit publik”. (Zyrat e Lëvizjes FOL, ora 10:00)

- Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina” dhe Kolegji IBC-M organizojnë tryezën e diskutimit për prezantimin e Raportit të Vlerësimit të Kartelës Matëse të Autonomisë Universitare. (Amfiteatri i Bibliotekës Qendrore Universitare, kampusi i UP-së, ora 10:00)

- Mbahet seanca e 2-të e rregullt të Kuvendit të Komunës së Mitrovicës në të cilën do të zgjedhet kryesuesi i Kuvendit të Komunës. (Salla e Kuvendit të Komunës, ora 10:00)

- Kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri i dorëzon detyrën kryetarit të ri, Alban Hyseni. (Zyra e Kryetarit, ora 11:00)

- Rrjeti Mesdhetar i Grave Ndërmjetësuese së bashku me OJQ-në She Solutions mban konferencën "Gratë në sektorin e sigurisë: ndërmjet sfidave dhe mundësive". (Zyra e BE për informim, ora 11:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës / Transparency International Kosova organizojnë ekspozitën për fotografinë më të mirë kundër-korrupsion 2021, ku do të shpallen tre fituesit e kësaj gare. (Parku Arkeologjik ‘Lapidariumi’ përballë Muzeut Kombëtar të Kosovës, ora 11:00)

- OJQ AKTIV bën prezantimin e aplikacionit Aber online për celularë Android dhe iOS. (Hotel Ulpiana në Graçanicë, ora 11:00)

- Instituti D4D organizon tryezën diskutuese me temën “Fushata zgjedhore në llupë: A e kërcënojnë integritetin zgjedhor çrregullimet e informacionit?”. (Hotel Prishtina, ora 14:00)