05 Shkurt 2023

Dogana konfiskon mallra të kontrabanduara në brendi dhe kufi

Prishtinë, 16 mars - Dje në pikalimin kufitar të Vermicës, Dogana e Kosovës ka zbuluar 1,7 kg argjentë. Automjeti i tipit Audi A6 me targa Shqipërisë dhe drejtohej nga një shtetas kosovar.

Adriatik Stavileci zëdhënës i Doganave të Kosovës ka bërë të ditur së gjatë kontrollimit detal te automjetit te lartpërmendur, në brendi të automjetit te ulëset mbrapa, më saktë te vendi i ndihmës së parë  i cili vend shërben edhe si mbajtës dore, kemi gjetur tre paketime me argjend te cilat pala nuk i ka deklaruar.

Pas matjeve sasia e saktë ka qenë një kilogram e shtatëqind e pesëmbëdhjetë gram.

Malli sipas tij është konfiskuar dhe është plombuar, derisa rasti i referohet sektorit për kundërvajtje doganore.

Stavileci ka thënë së gjithashtu dje pasdite Dogana e Kosoves ka ndërmarr aksion një operacion kontrolli ne tre barnatore qe gjenden ne oborrin e QKUK-së. Gjatë kontrolles ne dy barnatore kemi hasur ne medikamente pa banderola ndërsa ne barnatoren e tretë nuk kemi hasur ne ndonjë parregullsi.

Është konfiskuar një sasi e konsiderueshme e medikamenteve te prodhuesit “Galenika” nga Serbia dhe te prodhuesi”Jugoremedia” po ashtu nga shteti i Serbisë, sasia e përgjithshme e konfiskuar është:

-    933 njësi, lloje te ndryshme te barërave.
-    270 njësi ampula te prodhuesve te ndryshëm dhe
-    18 copë pajisje parafarmacie, te gjitha këto pa dokumente (fatura) për prejardhjen mallit.

\"Dogana e Kosovës gjatë ushtrimit të kontrollës kishte  ftuar edhe inspektoriatin e AKPM-se që asistoi në identifikimin e produkteve te pa licencuara. Pas përfundimit të kontrollës barnat iu dorëzuan AKPM-së. \"

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 shkurt 2023  - Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 9:00)

- Kuvendi Komunal i Gjilanit mban seancë të jashtëzakonshme, ku në rend dite do të jetë falja e tatimit në pronë në vlerën deri 100 euro për të gjithë tatimpaguesit e kësaj komune, për vitin 2023. (Salla e Kuvendit Komunal të Gjilanit, ora 10:00)

- Sindikata e Sektorit Privat të Kosovës mban konferencë për shtyp lidhur me gjendjen e punëtorëve teknik të Sektorit Privat te Kosovës dhe dialogu me qeverinë dhe institucionet tjera të Kosovës. (Zyrët e Sindikatës, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës Dega në Prizren, mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit mbi ndarjet buxhetore, si dhe shqyrton listën e kandidatëve për plotësimin e një pozite për anëtar joekzekuiv të Bordit të Bankës Qendrore të Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 13:30)

- Prezantohet puna e kryer rreth vajzave dhe grave me aftësi të kufizuara të cilat kanë folur hapur për historitë e tyre të, abuzimeve seksuale, dhunës fizike, dhunës psikike, keqtrajtimeve, ofendimeve dhe diskriminimeve. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:30)