09 Gusht 2022

Dogana konfiskon 951 shishe alkool

Prishtinë, 10 shtator - Sot njësitet e Doganës gjatë një aksionit konfiskuan pije të ndryshme alkoolike: me banderola falsë dhe pa banderola.

Zëdhënësi i Doganave të Repulikës së Kosovës, Adriatik Stavileci ka bërë të ditur së sasia e konfiskimit arrin shifren prej 951 shishe pije të ndryshme alkoolike.

"Alkooli menjëherë është konfiskuar nga Dogana dhe do te trajtohet konform dispozitave për mallrat e konfiskuara, kurse ndaj palës përgjegjëse ne procedure do të iniciohet procedura konform dispozitave të Kodit Doganor dhe Akcizave ne Kosovë", ka thënë Stavileci.

Dogana sipas tij iu bën thirrje të gjithë qytetarëve të Republikës së Kosovës se nëse hasin pije alkoolike pa banderola të Kosovës menjëherë të lajmërojnë në doganë apo institucionet tjera të zbatimit të ligjit. 

Stavileci ka theksuar se gjatë javës së fundit Dogana e Kosovës identifikon dhe parandalojë 17 raste  në tentim kontrabandimi me mallra të ndryshme. Në të gjitha rastet e zbuluara mallrat e kontrabanduara janë identifikuar kryesisht produkte ushqimore me vlera të ulta.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 9 gusht 2022

- Lëvizja FOL organizon konferencë për media me ç’ rast do të publikoj gjetjet nga monitorimi i realizimit të Planit Vjetor të Punës së Qeverisë për periudhën janar- qershor 2022. (Zyret e Lëvizjes FOL, ora 11:00)

- Zëvendëskryeministrja për Çështje të Pakicave dhe të Drejtat e Njeriut, Emilija Redžepi, mban takimin me temën “Arsimi i komuniteteve joshumicë në Republikën e Kosovës”, me pjesëmarrjen e të gjithë përfaqësuesve relevant të institucioneve. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 12:00)

- Hapet ekspozita “Ekonomia e Gruas në tregun e punës” e cil paraqet veprat e artistëve të Bosnjës dhe Hercegovinës të cilët në mënyra të ndryshme trajtojnë format e padukshme/të neglizhuara/të panjohura të punës. (Mini Studio në Rr. Nazim Gafurri 25, ora 20:00)