11 Gusht 2022

Çmimi i ushqimit në Libi rritet për 500 për qind

Tripoli, 1 mars - Çmimet e gjërave përbërëse ushqimore në Tripoli janë rritur për 500 për qind, ndërsa para dyqaneve formohen radhë të gjata për bukë, dëshmojnë sot banorët e kryeqytetit.

Sipas fjalëve të një banore të Tripolit, forcat e sigurisë, të cilat kanë mbetur lojal ndaj udhëheqësit të shtetit Moamer el – Gadafi, kanë vendosur post-blloqe rreth këtij qyteti me dy milionë banorë.

Ajo për agjencinë Asoshiejted pres deklaruan se çmimet e produkteve kryesore ushqimore janë rritur për 500 për qind si rezultat i krizës, ku për një thes oriz prej pesë kilogramëve paguhet 40 dollarë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 12 gusht 2022

 - Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, bashkë me ministrin e Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, vizitojnë Doganën e Kosovës. (Drejtoria e Doganës, ora 8:30)

- Kuvendi nëpërmjet Grupit të Deputetëve të Rinj shënon Ditën Ndërkombëtare të Rinisë. (Salla plenare, ora 10:00)

- Komuna e Rahovecit organizon takimet B2B në kuadër të aktiviteteve të Muajit të Mërgimtarëve. (Restaurant Ura e Shenjtë, ora 10:00)

- Nisma e të Rinjve për të Drejtat e Njeriut – Kosovë ((YIHR KS) shënon Ditën Ndërkombëtare të Rinisë me një aksion rrugor me slloganin “Kur bohet mirë?!” (Sheshi “Nënë Tereza”, ora 12:00)

- Avokati i familjes Dehari, Tomë Gashi, mban konferencë për medie në lidhje me rastin e vdekjes së aktivistit të VV-së, Astrit Dehari. (Zyrat e Tomë Gashit, mbi Kino ABC, ora 12:00)

- Qendra për Këshillim, Shërbime Sociale dhe Hulumtime organizon Festivalin e Rinisë për nder të Ditës së Rinisë. (Lagjja Taukbashqe, ora 18:00)

- Në kuadër të Akademisë Verore ‘’Arbën Xhaferi"  mbahet panel diskutimi me deputetët e rinjë të Kuvendit të Kosovës lidhur me rolin dhe rëndesin e të rinjëve në politikë. (Akademia për Siguri Publike të Kosovës, ora 19:30)