14 Gusht 2022

Çmimi i naftës bie për të tretën ditë rresht

New York, 18 shtator - Çmimi i naftës ka rënë për të tretën ditë rresht si pasojë e një deklarate të qeverisë amerikane që sugjeronte që kërkesa të mbetej e ngadaltë.

Administrata e Informacionit për Energjinë deklaroi të mërkurën se pavarësisht rënies me 2.5 milionë fuçi javën e kaluar, tregjet amerikane të naftës janë ende 7.4% mbi nivelet e vitit të kaluar.

Çmimi i naftës në tetor, në Shtetet e Bashkuara, ra me 76 centë, në 75.26 dollarë për fuçi. Por, lajmet se një naftësjellës kyç do të hapet sërish, pas një mbylljeje njëjavore, bëri që çmimet të bien.

Kompania kanadeze \"Enbridge\" ka deklaruar se naftësjellësi i saj pranë Çikagos, që transporton rreth 670 mijë fuçi nafte në ditë, do të jetë funksional ditën e premte.

Kalendari

Ngjarjet e datës 13 gusht 2022

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie. (Selia qendrore e LDK-së, ora 12:00)

- Nën përkujdesjen e kryetarit të Komunë së Gjilanit, Alban Hyseni do të bëhet rivarrimi i dëshmorit, Enver Pacolli nga varrezat civile në Hajvali në varrezat e dëshmorëve në Gjilan, për nder të ditëlindjes së tij. (Varrezat e dëshmorëve në Gjilan, ora 12:00)
 
- Mbahet dita e dytë e festivalit “Mal Fest” në Malishevë i cili synon të jetë tradicional dhe objektiv e ka rininë dhe mërgatën e Komunës së Malishevës. (Parku i qytetit në Malishevë, ora 19:00)

- - Në kuadër të Akademisë Verore ‘’Arbën Xhaferi" behët promovimi i librit "Teknologjia e Lajmit" e autort Zylyftar Bregu ku i pranishëm do të jetë edhe kryetari i Komunës së Vushtrrisë Ferit Idrizi poashtu Ambasadori i Shqipërisë, Qemal Minxhozi. (Kalaja e Vjetër e Vushtrrisë, ora 19:30)