03 Shkurt 2023

Çmimi i gazit natyror shënuan rënie për 4.3 për qind

Amsterdam, 11 maj - Çmimi i gazit natyror për megavat-orë në Evropë shënoi rënie për 4.3 për qind sot, pas raporteve se Rusia u tha blerësve evropianë se pagesat e gazit do të jenë të mundshme pa shkelur sanksionet.

Për qershor, tregtimi në pikën virtuale të gazit natyror me bazë në Holandë (TTF), u regjistrua rënie e çmimit për megavat-orë në Evropë në 89,75 euro, sot në mëngjes nga 93,78 euro pas mbylljes të hënën.

Lajmet se vendet evropiane mund të vazhdojnë t'i bëjnë pagesat e gazit natyror Rusisë pa shkelur sanksionet ndikuan në rënien e çmimeve.

Sistemi i pagesave përfshin hapjen e dy llogarive në bankën e autorizuar, Gazprombank, për transferimin e fondeve në euro ose dollarë. Gazprombank do të shesë valutën e huaj në Bursën e Moskës MICEX-RTS dhe do t'i transferojë të ardhurat nga rubla në llogarinë speciale të blerësit në rubla.

Gazprombank më pas do të transferojë fondet rubla nga llogaria e blerësit në llogarinë e Gazprom në Gazprombank.

Kompania ruse e energjisë Gazprom ndaloi dërgesat e gazit në Poloni duke theksuar mosrespektimin e pagesës së gazit me rubla.

Duke u kthyer më shumë nga gazi natyror i lëngshëm si një alternativë ndaj gazit natyror, së bashku me motin më të ngrohtë në pranverë dhe muajt e ardhshëm të verës, po ndihmon në lehtësimin e presionit mbi çmimet e gazit natyror.

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 shkurt 2023  - Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 9:00)

- Kuvendi Komunal i Gjilanit mban seancë të jashtëzakonshme, ku në rend dite do të jetë falja e tatimit në pronë në vlerën deri 100 euro për të gjithë tatimpaguesit e kësaj komune, për vitin 2023. (Salla e Kuvendit Komunal të Gjilanit, ora 10:00)

- Sindikata e Sektorit Privat të Kosovës mban konferencë për shtyp lidhur me gjendjen e punëtorëve teknik të Sektorit Privat te Kosovës dhe dialogu me qeverinë dhe institucionet tjera të Kosovës. (Zyrët e Sindikatës, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës Dega në Prizren, mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit mbi ndarjet buxhetore, si dhe shqyrton listën e kandidatëve për plotësimin e një pozite për anëtar joekzekuiv të Bordit të Bankës Qendrore të Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 13:30)

- Prezantohet puna e kryer rreth vajzave dhe grave me aftësi të kufizuara të cilat kanë folur hapur për historitë e tyre të, abuzimeve seksuale, dhunës fizike, dhunës psikike, keqtrajtimeve, ofendimeve dhe diskriminimeve. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:30)