11 Gusht 2022

Çmimet e naftës shënojnë rënie

New York, 1 korrik - Çmimet e naftës kanë shënuar rënie para takimit të Organizatës së Vendeve Eksportuese të Naftës (OPEC) në pritje të vendimit për ofertën e grupit për muajin gusht.

Standardi ndërkombëtar ‘Brent’ i naftës së papërpunuar tregtohet 112,23 dollarë për fuçi, duke shënuar një rënie prej 0,20 për qind pas mbylljes së seancës së mëparshme prej 112,45 dollarë për fuçi.

Standardi amerikan ‘West Texas Intermediate’ (WTI) tregtohet 109,44 dollarë për fuçi, me një rënie prej 0,31 për qind pasi seanca e mëparshme u mbyll me 109,78 dollarë për fuçi.

Sytë e investitorëve janë në takimin e grupit OPEC+, që do të zhvillohet më vonë gjatë ditës për të përcaktuar prodhimin e naftës për muajt e verës.

Çmimet e naftës ranë që në seancën e mëparshme nga frika e rënies së kërkesës globale për shkak të shqetësimeve ekonomike globale.

Tregjet janë në pritje të një vendimi të mundshëm për rritjen e ofertës nga grupi OPEC për të lehtësuar shqetësimet e ngushta të ofertës. Ndryshe, shqetësimi i shtuar i recesionit dhe ngadalësimi i ekonomisë globale vazhdojnë të ndikojnë në çmimet e naftës.

Ndërkohë, sipas Administratës së Informacionit të Energjisë (EIA), inventarët komercialë të naftës së papërpunuar në SHBA javën e kaluar u ulën për 2,8 milionë fuçi në 415,6 milionë fuçi, kundrejt pritjeve të tregut për një rënie prej 110 mijë fuçi.

Ndërprerjet e mundshme të ofertës, të shkaktuara nga sanksionet në Rusi, uraganet në SHBA dhe trazirat politike në Ekuador dhe Libi, pritet të kufizojnë uljen e çmimit të naftës.

Kalendari

Ngjarjet e datës 11 gusht 2022

- Handikos organizon ceremoninë e shpërndarjes së 70 karrocave për personat me aftësi të kufizuara, donacion nga Izraeli, ku do të marrin pjesë ambasadorja e Izraelit, znj. Tammy Ziv, ministrja e Ministrisë për Punë të Jashtme dhe Diasporë,  znj. Donika Gërvalla dhe ministri i Administrimit të Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi. (Qendra e Resurseve për Personat me Aftësi të Kufizuara Adresa: Veternik, ora 10:00)

- Grupi i asamblistëve të Lëvizjes Vetëvendosje në Komunën e Prishtinës mban konferencë për media. (Selia qendrore e Vetëvendosjes, ora 11:00)

- Në qytetin e Vushtrrisë organizohet Akademia Verore "Arbën Xhaferi‘’ edicioni i II-të. (Kalaja e Vjetër të Vushtrrisë, ora 17:00)