01 Tetor 2022

Çmimet e naftës rriten pasi rënia e rezervave në SHBA

New York, 28 korrik - Çmimet e naftës janë rritur pas rënies së vlerësuar të rezervave të naftës së papërpunuar në SHBA duke shënuar një rikthim të kërkesës në vend.

Nafta e standardit ndërkombëtar Brent u tregua në 99,66 dollarë për fuçi mëngjesin e sotëm, me një rritje prej 0,2 për qind nga seanca e djeshme që u mbyll në 99,46 dollarë për fuçi.

Ndërsa standardi amerikan West Texas Intermediate (WTI) u tregtua në 95,55 dollarë për fuçi, respektivisht me një rritje prej 0,6 për qind krahasuar me seancën e djeshme që u mbyll në 94,98 dollarë për fuçi.

Instituti Amerikan i Naftës (API) mbrëmë vonë njoftoi parashikimin për një rënie të inventarit të benzinës në SHBA për 4,03 milionë fuçi, duke tejkaluar pritjet e tregut për një rritje prej 1,12 milion fuçi.

Parashikimi i rënies kaq të madhe të inventarit sinjalizon rikuperimin e kërkesës në SHBA, duke lehtësuar shqetësimet e investitorëve për rënien e kërkesës, që nga ana tjetër mban çmimet më të larta.

Administrata e Informacionit për Energjinë (EIA) e SHBA-së do të publikojë të dhënat zyrtare të rezervave të naftës sot më vonë. Çmimet e naftës do të vazhdojnë të rriten nëse EIA-ja sinjalizon rënie të niveleve të rezervave.

Megjithatë, problemet e kërkesës akoma vazhdojnë mes pasigurive para vendimit të Rezervës Federale të SHBA-së për normat e interesit sot më vonë.

Një njoftim nga administrata e presidentit Joe Biden tha se do të lëshojë 20 milionë fuçi shtesë të naftës në tregun global nga Rezervat Strategjike të Naftës (SPR), duke u mbështetur në shitjet e përfunduara prej mbi 125 milionë fuçi nafte.

Duke përmendur një analizë të re nga Departamenti i SHBA-së, në njoftim theksohet se këto lëshime, të kombinuara me lëshime të koordinuara nga partnerët ndërkombëtar, kanë ulur çmimet deri në rreth 0,40 dollarë për gallon.

Kalendari

Ngjarjet e datës 30 shtator 2022

- Në Ditën Ndërkombëtare e Personave të Moshuar UNFPA prezanton të dhenat kyqe dhe opsionet e dala nga anketa për izolimin social tek personat e moshuar në Kosovë. (Hotel International Prishtina, ora 10:00)

- Mbahet takimi i 219-të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Online, ora 10:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e krizës energjetike nga Qeveria e Republikës së Kosovës interviston Hekuran Murati, Minister i Financave, Punës dhe Transfereve dhe interviston Ymer Fejzullahu, Kryesues i Bordit të Zyrës së Rregullatorit për Energji. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Balkan Green Foundation me mbështjetje të Heinrich Böll Stiftung mban konferencë për media, në të cilën do të prezentohet hulumtimi: “Kriza Energjetike në Ballkanin Perëndimor: Masat e ndërmarra në kohën e rritjes së çmimeve të energjisë”. (Zyret e Balkan Green Foundation afër Librarisë Koha në Prishtinë, ora 12:00)

- Nën organizimin e organizatës gjermane GIZ, kryetarët e komunave të regjionit të Gjilanit nënshkruajnë memorandum mirëkuptimi. (Hotel Astoria në Gjilan, ora 13:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, së bashku me Zëvendëskryeministren për Çështje të Pakicave dhe të Drejtat e Njeriut, znj. Emilija Redžepi, marrin pjesë në tryezën e rrumbullakët me komunitetin boshnjak, organizuar nga Zyra për Çështje të Komuniteteve e Zyrës së Kryeministrit. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 13:30)

- Presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino do të qëndrojë në Kosovë ku mbajë edhe një konferencë për media. (Selia e Federatës së Futbollit, ora 15:00)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ministri Hajrulla Çeku, përfaqësues të Federatës së Xhudos të Kosovës marrin pjesë në ceremoninë e lansimit të programit "Kosova, shtet i xhudos”. (Lapidariumi i Muzeut Kombëtar të Kosovës, ora 17:00)

- Qendër Telefonike për Parandalim të Vetëvrasjes Linja e Jetës organizon një koncertë për mbledhje të fondeve në mënyrë që të mos mbyllet pasi është në gjendje të rënduar financiare, ora 20:30