27 Nëntor 2022

Çmimet e naftës në botë shënojnë ulje të ndjeshme

Prishtinë, 3 dhjetor - Fuçitë e naftës po tregtohen në nivelet e 67 – 71 dollarë duke pësuar një ulje me 10 dollarë nga çmimet historike të dy javëve më parë.

Në Kosovë rritja e çmimit të naftës shkoi deri në 1 euro e 28 cent e që shënoj një rritje gati 40% brenda 6 muajsh.

Rritja e çmimit të naftës ka ndikuar edhe në rritjen e çmimeve të produkteve tjera ushqimore të cilat po rriten me një ritem jashtëzakonisht të lartë dhe të pa arsyeshem duke u vështersuar jetën qytetarëve.
 
Nafta është edhe një nga produktet kryesore që po udhëheq rritjen e inflacionit në vend, si dhe ndikon në ekonominë e përgjithshme duke rritur çmimet e produkteve të tjera.
 
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 nëntor 2022

- Në shënim të 110-vjetorit të Pavarësisë Shqipërisë do të mbahet mbledhje e përbashkët e Kuvendit të Republikës së Kosovës dhe Kuvendit të Republikës së Shqipërisë. (Kuvendi i Shqipërisë në Tiranë, ora 10:00)

- Me rastin e Ditës së Forcës, Ministria e Mbrojtjes dhe Forca e Sigurisë së Kosovës organizojnë “Ditën e Hapur’’ në të cilën do të marrin pjesë edhe udhëheqësit më të lartë shtetërorë, si dhe përfaqësuesit ushtarakë e diplomatikë të vendeve partnere. (Kazerma “Adem Jashari”, ora 12:00)