03 Shkurt 2023

Çmimet e naftës fillojnë të bien

New York, 25 qershor - Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë ka marrë vendim që të nxjerrë në treg 60 milionë fuçi nafte.

Nëpër tregjet e lehtësuara me këtë lajm, çmimet e naftës kanë filluar të bien.

Këto muajt e fundit me në krye luftën e brendshme në Libi, ndërprerjet e ofertave kanë bërë që çmimet e naftës të rriten.

Kur rritja e kërkesës prej vendeve në zhvillim të Azisë u bashkua me kryengritjet nëpër vendet prodhuese të naftës, çmimi i një fuçie nafte e tejkaloi vlerën 100 dollarë.

Me deklaratën që erdhi nga Agjencia, çmimi i naftës së papërpunuar brent ra 6 dollarë dhe u bë 107 dollarë. Kurse çmimi i naftës amerikane të papërpunuar duke rënë 4,70 dollarë ka arritur vlerën 90,70 dollarë. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 shkurt 2023  - Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 9:00)

- Kuvendi Komunal i Gjilanit mban seancë të jashtëzakonshme, ku në rend dite do të jetë falja e tatimit në pronë në vlerën deri 100 euro për të gjithë tatimpaguesit e kësaj komune, për vitin 2023. (Salla e Kuvendit Komunal të Gjilanit, ora 10:00)

- Sindikata e Sektorit Privat të Kosovës mban konferencë për shtyp lidhur me gjendjen e punëtorëve teknik të Sektorit Privat te Kosovës dhe dialogu me qeverinë dhe institucionet tjera të Kosovës. (Zyrët e Sindikatës, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës Dega në Prizren, mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit mbi ndarjet buxhetore, si dhe shqyrton listën e kandidatëve për plotësimin e një pozite për anëtar joekzekuiv të Bordit të Bankës Qendrore të Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 13:30)

- Prezantohet puna e kryer rreth vajzave dhe grave me aftësi të kufizuara të cilat kanë folur hapur për historitë e tyre të, abuzimeve seksuale, dhunës fizike, dhunës psikike, keqtrajtimeve, ofendimeve dhe diskriminimeve. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:30)

- Parlamenti i Studentëve të Universitetit të Prishtinës organizon marsh kundër Asociacionit, dhe në shënim të 53-vjetorit të themelimit të UP-së. (Biblioteka Kombëtare, ora 16:00)